Farklı gelişme devrelerinde farklı bitki yetiştirme ortamlarının mısır bitkisi (Za mays l.)'nin yaprak yüzey alanına etkisi
The Effect of different growth media in different growing periods of corn of leaf surface area
  1. Tez No: 76760
  2. Yazar: EBRU SOMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu araştırmada, toprak, perlit ve peat'in değişik oranlarda kanştınlmasryla elde edilen yetiştirme ortamlarında mısır bitkisi(Zea Mays L.) yetiştirilerek, bu ortamların yaprak yüzey alanlarına olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ortamlar fiziksel açıdan sorun yaratmamışlardır. Araştırma sonunda hesaplanan en geniş yaprak yüzey alanı, en fazla terleme kaybının kaydedildiği toprak materyalinde elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, mısır bitkisinde yaprak boyu ile en geniş yerindeki yaprak eni çarpımının 0.79 katsayısı ile çarpımı sonucu, yaprak alanının bitki gelişimi boyunca değişik dönemlerde kolayca hesaplanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, leaf area of corn(Zea Mays L.) grown at different media prepared with soil, perlite and peat were determined. According to results, all mixtures were found to be sufficient for physical properties. At the and of research, largest surface area was found in highest additive percentage of transpiration value of soil. The leaf area of corn was easily calculated by multiplying of 0.79 factors with multiply of leaf Ienght and leaf width.