Değişik besin çözeltilerinin kurdela (chlorophytum comosum) bitkisinin gelişimi üzerine etkileri
Effects different nutrient solutions on growth of chlorophytum (chlorophytum comosum) plant
- Tez No: 95742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK BESİN ÇÖZELTİLERİNİN KURDELA (Chlorophytum comosum) BİTKİSİNİN GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Hatice GÜRLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Cihat KÜTÜK Jüri: Prof.Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof.Dr. Rıfat YALÇIN Doç.Dr. Cihat KÜTÜK Bu çalışmada, peat-perlit ortamında yetiştirilen kurdela (Chlorophytum comosum) bitkisinin ürün miktarı, bazı kalite parametreleri ve mineral madde kapsamı üzerine altı değişik besin çözeltisinin etkileri incelenmiştir. Kurdela bitkisi hacimce 3:1 oranında peat-perlit karışımı içeren 1 L'lik plastik saksılarda sekiz ay süreyle sera koşullarında yetiştirilmiştir. Değişik besin çözeltilerinde kurdela bitiksinin gelişimi önemli derecede farklı bulunmuştur. Toplam bitki yaş ve kuru ağırlığı yönünden en iyi sonuç Smith et al. ve Penningsfeld tarafından önerilen besin çözeltileriyle elde edilmiştir. Kurdela bitkisinin genel görünüm, bitki boyu, yaprak sayısı, sürgün sayısı ve genç bitki sayısı gibi özellikleri dikkate alındığında; Sonnoveld, Smith et al. ve Penningsfeld tarafından önerilen besin çözeltileri en uygun çözeltiler olarak belirlenmiştir. Bitkilerin azot, fosfor ve potasyum kapsamı Sonnoveld ve Penningsfeld çözeltilerinde en yüksek bulunmuştur. Değişik çözeltilerde yetiştirilenbitkilerin kalsiyum, magnezyum, sodyum ve klor kapsamında da önemli farklılıklar belirlenmiştir. Bitkilerin mikroelement kapsamları yetiştirme çözeltilerine bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Çinko, bor ve bakırın bitkideki düzeyleri bütün uygulamalar için yeterli bulunmuş, buna karşın demir ve mangan düzeylerinin yeterli olmadığı saptanmıştır. Denemenin sonunda, Arnon, Johnson et al. ve Bunt tarafından önerilen çözeltiler hariç diğer besin çözeltileriyle yetiştirilen tüm bitkiler ticari satış kalitesine ulaşmışlardır. 2000, Sayfa: 83 ANAHTAR KELİMELER: Besin çözeltileri, kurdela bitkisi, bitki gelişmesi, kalite ölçütleri, mineral madde içerikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF DIFFERENT NUTRIENT SOLUTIONS ON GROWTH OF CHLOROPHYTUM (Chlorophytum comosum) PLANT Hatice GÜRLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Cihat KÜTÜK Jury: Prof.Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof.Dr. Rıfat YALÇIN Assoc.Prof.Dr. Cihat KÜTÜK In this study, the effects of six nutrient solutions on the yields, some quality parameters and mineral contents of chlorophytum (Chlorophytum comosum) plant grown in peat-perlite substrate were evaluated. Chlorophytum plant was grown in 1 L plastic pots containing mixtures of 3 peat + 1 perlite by volume for eight months in the greenhouse conditions. Plant growth has found significantly different in growing solutions. As total fresh and dry weight of plant take into consideration, it was obtained that the best results were in solutions proposed by Smith et al. and Penningsfeld. When we take note of general appearence, height, leaf number, shoot number and young plant number of chlorophytum plant, it was observed that nutrient solutions proposed by Sonnoveld, Smith et al. and Penningsfeld are the most suitable. IllNitrogen, phosphorus and potassium contents of plants were found the highest in solutions of Sonnoveld and Penningsfeld, respectively. Also, considerable differences were determined in calcium, magnesium, sodium and chlorine contents of plants grown in different nutrient solutions. Micronutrient contents of plants have shown variation in related to growing solutions. Zinc, boron and copper levels in plants were sufficient at all treatments but iron and manganese contents were not At the end of the experiment, all plants grown with different nutrient solutions (except solutions proposed by Arnon, Johnson et al. and Bunt) have reached commercially saleable quality. 2000, Pages: 83 KEY WORDS: Nutrient solutions, chlorophytum plant, plant growth, quality parameters, mineral contents IV tc ^tmsx&GmmmjmmM