Çokkültürlülükte kadınların toplumsal cinsiyet algılarına dair bir araştırma (Marmara Adası-Merkez örneği)
A research on women's gender perceptions in multiculturalism (Sample of Marmara Island-Center)
  1. Tez No: 767632
  2. Yazar: EBRU ELİF MORALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Marmara Adası, Marmara Denizi'nin Güney batısında bulunan Marmara Adaları'nın en büyüğü olup Balıkesir iline bağlıdır. Araştırmanın evrenini oluşturan Marmara Adası- Merkez yerleşim biriminin nüfusu, 1923'te imzalanan nüfus mübadelesinden önce burada yaşayan yerli nüfus, Karadeniz göçmeni ve Girit göçmeni üç ayrı gruptan oluştuğu için bu yerleşim birimi çokkültürlü bir görünüm sergilemektedir. Toplumsal cinsiyet algısı, toplumların kültürüne göre şekillenen bir kavramdır. Bu çalışmada çokkültürlü bir yapı olan Marmara Adası-Merkez yerleşim birimindeki kadınların toplumsal cinsiyet algıları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunu sağlamak amacıyla karma desen çeşitlerinden biri olan sıralı açımlayıcı karma yöntem kullanılmıştır. Bu bağlamda, yerleşim birimi nüfusuna kayıtlı 250 kadın katılımcıya önce toplumsal cinsiyet algısı envanteri uygulanmış, daha sonra aynı örneklem içinden 15 katılımcı daha seçilerek yeni bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Yeni örneklem grubu ile görüşmeler yapılarak, yerleşim biriminde ikamet eden kadınların toplumsal cinsiyet algılarına etki eden sosyal faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Marmara Adası- Merkez yerleşim biriminde kadınların toplumsal cinsiyet algılarına etki eden sosyal faktörler belirlenmiş ve bu faktörler ile kültürleşme ve uyum sürecine etki eden faktörler arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marmara Island is the largest of the Marmara Islands located in the Southwest of the Marmara Sea and is connected to the province of Balıkesir. Since the population of the Marmara Island-Central settlement, which constitutes the universe of the research, consists of three different groups, the local population living here before the population exchange signed in 1923, the Black Sea immigrant and the Cretan immigrant, this settlement exhibits a multicultural appearance. The perception of gender is a concept that is shaped according to the culture of societies. In this study, gender perceptions of women in Marmara Island-Central settlement, which is a multicultural structure, were tried to be revealed. In order to achieve this, the sequential explanatory mixed method, which is one of the mixed design types, was used. In this context, a gender perception inventory was first applied to 250 female participants registered in the settlement population, and then a new sample group was formed by selecting 15 more participants from the same sample. Social factors affecting the gender perceptions of women residing in the settlement were tried to be determined by interviewing the new sample group. As a result of the analysis, social factors affecting women's gender perceptions in Marmara Island-Central settlement were determined and it was determined that there was a relationship between these factors and the factors affecting the acculturation and adaptation process.