Antagonist kas gerilmesinin, agonist kaslara ait anaerobik performansa akut etkileri
The acute effects of antagonist muscles stretching on anaerobic performances of agonist muscles
  1. Tez No: 767664
  2. Yazar: İSMAİL AHMET SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; antagonist kaslara uygulanan statik germe (SG) ve dinamik germe (DG) aktivitelerinin, dikey sıçrama (DS) ve 10 metre sürat koşusu (10-SK) değerlerine etkilerinin incelenmesi ve zamana bağlı uygulama sonrsı hemen 5. ve 10. dakikalardaki değişikliklerin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yaş ortalaması 15,67 ± 1,50 yıl, boy ortalaması 161,78 ± 8,23 cm, vücut ağırlıkları 53,37 ± 11,09 kg, beden kütle indeksi 20,16 ± 2,67 kg/m2 ve vücut yağ yüzdeleri 11,56 ± 4,58 olan 9 elit seviye erkek cimnastik sporcusu (n=9) gönüllü olarak yer almıştır. Katılımcılar rastgele; kontrol grubu (KG), statik germe grubu (SGG) ve dinamik germe grubu (DGG) olmak üzere 3 gruba atanmıştır. Çalışmada çapraz geçişli deney deseni kullanılmıştır. İstatistiksel analiz doğrultusunda, 10-SK süresi ve DS yüksekliği değerlerinde denemeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır [10-SK; F(2, 24)= 0,492, p= 0,621, DS; F(2, 24)= 1,117, p= 0,351]. Tekrarlı ölçümlerden elde edilen 10-ST için yapılan iki yönlü varyans analizi sonucunda; deneme, zaman ve deneme*zaman etkileşiminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir [Deneme; F(2, 24)= 0,076, p= 0,927, Zaman; F(2, 24)= 2,164, p= 0,119, Deneme x Zaman; F(2, 24)= 1,108, p=0,371]. Tekrarlı ölçümlerden elde edilen DS yükseklikleri için yapılan iki yönlü varyans analizi sonucuna göre; deneme, zaman ve deneme*zaman etkileşiminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır [Deneme; F(2, 24)= 0,144, p= 0,867, Zaman; F(2, 24)= 1,244, p= 0,316, Deneme x Zaman; F(2, 24)= 0,853, p=0,536]. Sonuç olarak, bu çalışmada antagonist kaslara uygulanan DG ve SG protokollerinin agonist kaslarda anaerobik performansa pozitif ya da negatif etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of static stretching (SS) and dynamic stretching (DS) exercises applied to the antagonist muscles on the vertical jump (DS) height and 10-meter sprint (10-m ST) time, as well as to monitor progress after application immediately, at the fifth and tenth minutes of the experiment, respectively. Nine male elite level gymnasts (n = 9) voluntarily participated in this study. Participants had mean ages of 15.67 ± 1.50 years, mean heights of 161.78 ± 8.23 cm, mean body weights of 53.37 ± 11.09 kg, mean BMIs of 20.16 ± 2.67 kg/m2, and mean body fat percentages of 11.56 ± 4.58. Participants were randomly assigned to one of three groups: control (C), static stretching group (SSG), and dynamic stretching group (DSG). In this study, a crossover experimental design was used. Results of the statistical analysis showed no statistically significant differences in the 10-m ST time or DS height values between the trials [10-m ST; F(2, 24)= 0.492, p= 0.621, DS; F(2, 24)= 1.117, p= 0.351]. No statistically significant difference was observed in the trial, time or trial*time interaction for the 10-ST that's been acquired from repeated assessments [Trial: F(2, 24)=0.076, p=0.927; Time: F(2, 24)=2.164, p=0.119; Trial x Time: F(2, 24)=1.108, p=0.371] and DS height according to the findings of the two-way analysis of variance [Trial; F(2, 24)= 0.144, p= 0.867, Time; F(2, 24)= 1.244, p= 0.316, Trial x Time; F(2, 24)= 0.853, p=0.536]. It has been concluded that, anaerobic performance of agonist muscles are unaffected either positively or negatively by DS and SS protocols applied to antagonist muscles.