Miyofasyal gevşetmenin agonist ve antagonist kas kuvveti üretimine etkisi
Effects of myofascial release on agonist and antagonist muscle force production capabilities
  1. Tez No: 461641
  2. Yazar: ÖMER BATIN GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaçlar: Miyofasyal gevşetme, sporcu ve sedanter bireylerce giderek yaygın olarak kullanılan, kas ve çevresindeki fasyayı rahatlatmayı amaçlayan bir manuel terapi yöntemidir. Gevşetme, bir terapistin veya kişinin kendi kendine uygulaması yöntemiyle yapılabilmektedir. Uygulamada kullanılan aparatlar, fiziksel baskının özellikleri ve süresi çeşitlilik göstermektedir. Çalışmamızda, miyofasyal gevşetmenin hem uygulama yapılan fleksör (agonist) hem de ekstansör (antagonist) diz kaslarının izometrik kasılma parametrelerine etkisinin detaylı incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaşlar arası orta ve yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapan, sağlıklı 22 erkek birey dahil edildi. Katılımcılarn demografik özellikleri, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ölçekleri kaydedildi. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların yarısı ilk hafta kontrol grubu olarak statik germe, diğer yarısı miyofasyal gevşetme protokolüne alındı. Bir sonraki hafta gruplar yer değiştirdi. Her iki protokolde de katılımcılar önce yatay bisiklette ısınmanın ardından 60 derece diz fleksiyon açısında 5 saniye süreli izometrik fleksör ve ekstansör kuvvet testine girdi, ardından 4 defa 1 dakikalık uygulama (germe veya miyofasyal gevşetme) ve 30 saniye dinlenme yapıldı. 10 dakikalık istirahatin ardından katılımcılar tekrar izometrik teste girdi. Elde edilen pik tork, ortalama tork, pik tork eğimi, pik ve yarı pik torka ulaşma süreleri ve tork üretme oranı değerleri istatistiksel anlamlılık açısından incelendi. Bulgular: Statik germe sonrası 10.
Özet (Çeviri)
Aims: Myofascial release is a manual therap method commonly used by both athletes and non-athletes aiming to relax muscles and surrounding fascia. Release can be performed by a therapist or individiuals may perform it on themselves. There are varieties in the types of tools used, amount of pressure applied or the total time of the release. We aimed in our study to investigate the effects of myofascial release on isometric contraction properties of both flexors (agonist) and extensor (antagonist) muscles of the knee. Materials & Methods: 22 healthy male, aged between 18-35 volunteered for the study, with moderate or high level physical activity. Demographics, physical acitivity and life quality scores of subjects were noted and divided into two groups randomly. First group was allocated into static stretching, and second group into self-myofascial release. In the following week, groups interchanged (cross-over design). In both groups, volunteers first warmed-up in a stationary bicycle, then a 5 second isometric muscle testing was performed for the knee in 60 degrees of knee flexion. After application of the protocol consisting of 1 minute of application (stretching or release) and 30 seconds of rest for 4 cycles, subjects rested for 10 minutes followed by a second isometric testing. Peak torque, average torque, peak torque slope, time to half peak torque and peak torque was noted to analyze any statistically significant difference.