Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma Çiftliği topraklarının detaylı etüd ve haritalanması
Survey and mapping of İkizce Research Farm Soil Fields Plants Central Research Instıtute
  1. Tez No: 76767
  2. Yazar: ORHAN DENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma Çiftliğinin detaylı toprak etüd ve haritalama çalışmasının yapılmasıdır. Etüd, hava fotoğrafları ve topoğrafik haritadan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 5 profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmıştır ve laboratuarda analizleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlann ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesiyle 5 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Seriler ve bu serilere ait fazlar, topoğrafik harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Araştırılan topraklar toprak taksonomisine göre Aridisol ve Vertisol olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca toprak serilerinin özellikleri ve problemleri belirlenmiş ve çözüm önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to perform detailed survey and mapping of the İkizce Research Farm Soils Of Field Plants Central Research Institute Survey was carried out in the area. Five soil profiles were distinguished. After examination of aerial photograps and topographic map. The soil samples were obtained from each profile on horizon basis the analyses were done in the laboratory. By assessing the results of analyses and field observation, five different soil series were determined and described. Soil series and phases were plotted on topographic map and fundamental soil map was prepared. Researched soil had been classified as Aridisol and Vertisol according to Soil Taxonomy In addition the characteristics and problems of soil series were determined and the recommendations necessary for off seting those problems were made.