Akdeniz Bölgesi seralarında yetiştirilen domates, biber, salatalık ve patlıcan bitkilerinin azot, fosfor, potasyum ve magnezyum beslenme durumları
- Tez No: 76766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesi seralarında yetiştirilen domates, biber, salatalık ve patlıcan bitkilerinin azot, fosfor, potasyum ve magnezyum beslenme durumları araştırılmıştır. Bu amaçla domates, biber.salatalık ve patlıcan yetiştirilen toplam 317 adet seradan, 317 adet toprak ve 436 adet yaprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde pH, CaC03, toplam tuz, bünye, organik madde, KDK, azot, fosfor, potasyum ve magnezyum ve yaprak örneklerinde ise azot, fosfor, potasyum ve magnezyum analizleri yapılmıştır. Yaprak ve toprak örneklerinden elde edilen sonuçlar sınır değerleriyle karşılaştırılmış ve incelenen sebzelerin beslenme durumlar belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre genel olarak sera topraklarının hafif tuzlu, yüksek kireçli, nötr pH'lı ve kumlu tın ve tınlı kumlu bünyeye sahip olduğu belirlenmiştir. Biber seraları dışındaki seraların organik madde düzeyleri yüksek olarak belirlenmiştir. Seraların tamamında azot, fosfor, potasyum ve magnezyum yeterlidir. Bu seralarda yetiştirilen domates, biber, salatalık ve patlıcan bitkilerinde de azot, fosfor ve magnezyum yeterli olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte yetiştirildikleri toprakta yeterli potasyum bulunmasına rağmen domates ve salatalık bitkilerinin potasyum içerikleri yetersizdir.
Özet (Çeviri)
In this study nitrogen, phosphorus, potassium and magnesium nutritional status of tomato, pepper, cucumber and eggplant plants grown under glasshouse conditions in Mediterranean Region was investigated. For this purpose, 317 soil and 436 leaf samples were collected from the total 317 glasshouse in which tomato, pepper, cucumber and eggplant were grown. pH, CaC03, total salt, texture, organic matter, CEC, nitrogen, phosphorus, potassium and magnesium in soil samples and nitrogen, phosphorus, potassium and magnesium concentrations in plant samples were determined. Leaf and soil analysis results were compared with the limits nutritional status of the selected crops were evaluated. According to experiment results in general, the glasshouse soils showed the following characters: sligtly saline, high CaC03, nötral pH and sandy loam and loamy sand texture. Organic matter contents of the glasshouse soils were found to be high exceptionally in pepper grown glasshouse. Nitrogen, phosphorus, potassium and magnesium status of all glasshouse soils were sufficient Nitrogen, phosphorus and magnesium nutritional status of tomato, pepper, cucumber and eggplant were found also sufficient. However, potassium nutritional status of tomato and cucumber were found insufficient.