Türkiye'de biberon kullanımındaki değişimler ve ilişkili faktörler: TNSA 1993-2018 verilerinin ikincil analizi
Trends and associated factors of bottle-feeding in Turkey: Secondary analysis of TDHS 1993-2018 data
  1. Tez No: 767727
  2. Yazar: MERYEM ERAT NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Biberon kullanımının çocuk sağlığı ve emzirme üzerine birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'de biberon kullanımındaki değişimleri ve biberon kullanımı ile ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçladık. Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmaları 1993, 1998, 2003, 2008, 2013 ve 2018 verileri çalışmaya alındı. Çalışmanın örneklemini biberon kullanım bilgisi olan, üç yaş altı son tekil çocuklar ve anneleri oluşturdu. Çalışmaya 11205 (ağırlıklandırılmış 10596) anne-çocuk çifti dahil edildi. Biberon kullanımının eğilimlerini ve ilişkili faktörleri analiz etmek için karmaşık örneklem analizi kullanıldı. 1993 ve 2018 yılı verileri iki ayrı model şeklinde çok değişkenli lojistik regresyon yöntemi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Bottle-feeding (BoF) has many negative effects on child health and breastfeeding. In this study, we aimed to examine the trends and associated factors of bottle-feeding in Turkey. We used 1993, 1998, 2003, 2008, 2013, and 2018 Turkey Demographic Health Surveys data and the study sample consisted of the last singleton-born children under the age of three with knowledge of bottle-feeding and their mothers. 11205 (weighted 10596) mother-child pairs were included in the study. Complex sample analysis was used to analyze trends and associated factors of bottle-feeding. The 1993 and 2018 data were analyzed using the binary logistic regression method as two separate models. Bottle-feeding has been in an increasing trend from 1993 to 2013 and decreased slightly in 2018 (33.0%, 44.9%, 47.2%, 49.6%, 51.5%, and 47.9% respectively). The most significant increasing trends were in the eastern region, among the Kurds, those with a low welfare index, those with low maternal education, those with inadequate antenatal care, and infants over 6 months of age. The decrease of bottle use in educated mothers and 8 or more prenatal care recipients in 2018 is remarkable. As a result of the logistic regression analysis of the 2018 data, it was determined that the current determinants of bottle-feeding are the age of the young mother, low birth weight and the age of the child over 6 months. According to the results of the study, bottle-feeding increased the most in people with low socioeconomic status and in children over 6 months old. Prolonged bottle- feeding for up to three years has become very common. In order to reduce bottle- feeding, new programs for risk groups should be developed and existing programs should be expanded.