Doğumsal üst ekstremite anomalilerinde değerlendirme profili oluşturulması
Generating an assessment profile of congenital upperextremity anomalies
  1. Tez No: 767728
  2. Yazar: İLKEM CEREN SIĞIRTMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın ilk bölümde doğumsal üst ekstremite anomalisi olan çocukların yaşadıkları sorunları değerlendirme için bir değerlendirme profili oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde oluşturulan değerlendirme profilinin uygulanabilirliğini test etmek hedeflenmiştir. İlk bölümde, doğumsal üst ekstremite anomalili çocuğu olan 17 aile ile görüşülmüştür. Görüşmeler sonucunda çocukların duyusal işlemleme, normal gelişim, duygu durum ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Uluslararası Sağlık Sonuç Ölçümü Konsorsiyumu (International Consortium for Health Outcome Measurement-ICHOM) tarafından geliştirilen Doğumsal Üst Ekstremite Anomalilerinde Veri Toplama Kaynak Rehberinde yer alan değerlendirme araçları ile aile görüşme sonuçları birleştirilerek bir değerlendirme profili oluşturulmuştur. Doğumsal üst ekstremite anomalisi olan çocuklar için oluşturulan değerlendirme profilinin ana başlıkları hasta demografik bilgileri, temel klinik durum, üst ekstremite fonksiyonları, normal gelişim basamakları, duyusal işlemleme, günlük yaşam aktiviteleri, mental sağlık/duygu durum, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesidir. Oluşturulan değerlendirme profili içinde yer alan 12 farklı PROMIS kısa form anketinin Türkçe çeviri ve kültürel adaptasyonu yapılmıştır. Değerlendirme profilinin uygulanabilirliğini test etmek için yapılan pilot çalışma doğumsal üst ekstremite anomalisi olan 40 çocuk ile tamamlanmıştır. Pilot çalışmada eklem hareket açıklığı, kas testi ve kavrama kuvveti ölçümleri bazı anomalilerde zorlukla tamamlanmıştır. Değerlendirme profilinin doğumsal üst ekstremite anomalili çocuklarda klinik uygulanabilirliğinin kolay olduğu bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda doğumsal üst ekstremite anomalili çocuklar için oluşturulan değerlendirme profili alanları hasta demografik bilgileri, temel klinik durum, üst ekstremite fonksiyonları, normal gelişim basamakları, duyusal işlemleme, günlük yaşam aktiviteleri, mental sağlık/duygu durum, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesidir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, it was aimed to generate an assessment profile to evaluate the problems experienced by children with congenital upper extremity anomalies. In the second part of our study, it was aimed to investigate feasibility for the assessment profile. In the first part, seventeen parents with children with congenital upper extremity anomalies were interviewed. As a result of the interviews, it was found that the children had problems with sensory processing, normal development, emotional state and activities of daily living. An evaluation profile was generated by combining the assessment tools in the Congenital Upper Limb Anomalies Data Collection Reference Guide, developed by the International Consortium for Health Outcome Measurement (ICHOM), with the results of family interviews. The main headings of the assessment profile generated for children with congenital upper extremity anomalies are patient demographic factors, basic clinical status, upper extremity functions, normal developmental stages, sensory processing, activities of daily living, mental health/emotional state, and health-related quality of life. Turkish translation and cultural adaptation of 12 different PROMIS short forms included in the assessment profile generated. A pilot study to test the feasibility of the assessment profile was completed with 40 children with congenital upper extremity anomalies. In the pilot study, joint range of motion, muscle test and grip strength measurements were completed with difficulty in some anomalies. The clinical applicability of the evaluation profile in children with congenital upper extremity anomalies was found to be easy. As a result of our study, the assessment profile fields generated for children with congenital upper extremity anomalies are patient demographic factors, basic clinical status, upper extremity functions, normal developmental stages, sensory processing, activities of daily living, mental health/emotional state, health-related quality of life.