Doğumsal brakiyal pleksus yaralanması olan çocuklarda omuz hareket açıklığına etki eden gövde hareketlerinin teknoloji destekli olarak değerlendirilmesi
Technology-assisted evaluation of trunk movements which affecting shoulder range of motion in children with brachial plexus birth injury
- Tez No: 942908
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜN FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Doğumsal brakiyal pleksus yaralanması (DBPY), üst ekstremitede hareket ve fonksiyon kaybına neden olan kompleks bir periferik sinir yaralanmasıdır. Klinik ilerleme ve fonksiyonel geri dönüşün izlenmesinde birçok skorlama ve değerlendirme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı geniş katılımlı bir konsensüs olan iPluto projesi (International Plexus Outcome Study Group) tarafından da önerilen Modifiye Mallet Skalasıdır (MMS). Ancak, gözleme dayalı olarak gerçekleştirilen bu değerlendirme yöntemi, temel olarak etkilenen ekstremitenin hareketine odaklanmakta, hareketleri destekleyen kompansatuar gövde paternlerini ölçmemekte ve elde edilen skorlarda bu kompansasyonların etkisini göz ardı etmektedir. Gözlemsel doğası nedeniyle bu değerlendirmede, mevcut kompansasyonlar glenohumeral (GH) hareket eksikliklerini maskeleyebilir ve gerçek GH hareket miktarı belirlenemeyebilir. Araştırmamızın amacı kliniklerde sıkça kullanılan MMS puanlarına, gövde hareketlerinin katkısını belirlemek ve elde edilen skorlara, gövde hareket katkısı ile omuz eklemi hareketi katkısını ayrı ayrı teknoloji destekli olarak hesaplamaktır. Araştırmaya 4-10 yaş aralığında 24 olgu dahil edildi. Araştırma kapsamında olgular gözlemsel olarak MMS ile değerlendirildi. Ayrıca olguların etkilenmiş ve etkilenmemiş tarafta MMS hareketleri sırasında üst ekstremite ve gövde hareketlerine ilişkin üç boyutlu kinematik veriler Movella DOT (Movella Technologies B.V., Enschede, Netherlands) IMU sensörleri kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Brachial plexus birth injury (BPBI) is a complex peripheral nerve injury that can result in loss of movement and function in the upper extremity. Various scoring and evaluation methods are used to monitor clinical progression and functional recovery. The most commonly used method is the Modified Mallet Scale (MMS), which is also recommended by the iPluto project (International Plexus Outcome Study Group), a widely accepted consensus. However, this observational assessment method primarily focuses on the movement of the affected limb, does not account for compensatory trunk patterns that support the movements, and ignores the effect of these compensations on the scores obtained. Due to its observational nature, existing compensations may mask glenohumeral (GH) motion deficits, preventing accurate quantification of true GH movement. This study aimed to determine the contribution of trunk movements to MMS scores, which are frequently used in clinics, and to separately calculate the contributions of trunk and shoulder joint movements using a technological approach. The study included 24 subjects between the ages of 4-10 years. Participants were observationally evaluated using the MMS in the context of this study. Three-dimensional kinematic data of upper extremity and trunk movements during MMS tasks were collected on both the affected and unaffected sides using Movella DOT (Movella Technologies B.V., Enschede, the Netherlands) inertial measurement unit (IMU) sensors.