Tinnitusun dinleme eforuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of tinnitus on listening effort
  1. Tez No: 767748
  2. Yazar: ESER SENDESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tinnituslu hastalarda dinleme eforunun değerlendirildiği önceki çalışmalarda tutarsız sonuçlar bulunmasının yanı sıra dinleme eforunu etkşleyebşlecek potansiyel faktörlerden biri olan yüksek frekans işitme eşikleri değerlendirilmemiştir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı bu konudaki çalışma eksikliğini ve tutarsızlığını göz önüne alarak; katılımcıların saf ses işitme eşiklerini tüm frekanslarda (0.125-20 kHz) benzer olmasını sağlayarak tinnituslu bireylerde dinleme eforunu, hem merkezi sinir sistemi üzerinden ölçen EEG ile hem de otonom sinir sistemi aktivitesi üzerinden ölçen pupillometri ile farklı açılardan aynı anda değerlendirip, her iki yöntemden elde edilen sonuçları karşılaştırarak bu sonuçların tinnitus ile ilişkili fizyolojik temelini araştırmaktır. Çalışmaya normal işitmeye sahip (0.125-8 kHz) tinnitus grubundan 16, kontrol grubundan 23 birey dahil edildi. Tüm katılımcıların işitme eşikleri 0.125-20 kHz aralığında değerlendirildi. Katılımcılara Montreal Bilişsel Değerlendirme testi, Görsel Analog Ölçeği, Tinnitus Engellilik Anketi, Tinnitus değerlendirme testleri, Türkçe Matris Test, Elektroensefalografi ve Pupillometri uygulandı. EEG alfa bandı genliği parietal (P3,P4,Pz) elektrotlar kullanılarak elde edildi. Çalışmamızın sonucunda taban çizgisine göre işitsel uyaranın çözümlenme aşamasında EEG alfa bandı genliğindeki ve pupil çapındaki artış tinnitus grubunda daha düşük elde edildi. Diğer yandan GAÖ skoru tinnitus grubunda daha yüksek düzeyde elde edilmiştir. EEG alfa bandı genliğindeki ve pupil çapındaki değişikler ile TEA ve MoCA arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki elde edilememiştir. Tinnitus grubundaki EEG alfa bandı genliğindeki artış oranının düşük görülmesi GAÖ skorunun tinnitus grubunda daha yüksek elde edilmesi tinnitus hastalarında potansiyel bir dinleme eforu lehine yorumlanmıştır. Ancak hipotezimiz ile çelişkili olarak pupil çapındaki artışın tinnitus grubunda daha düşük elde edilmesi dinleme eforundan ziyade yorulma lehine yorumlanmıştır. Bu sonucun katılımcıların tinnitustan dikkatlerini uzaklaştırmaları nedeniyle PSS'nin baskın hale gelmesiyle ilişkili olduğu ve pupillometrinin otonom sinir sistemi cevabının etkilendiği durumlarda dinleme eforunu değerlendirme açısından yeterli düzeyde sensitif bir değerlendirme sağlayamayabileceği ile ilişkili olabileceği düşündürmüştür. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz tinnitusun bireylerdeki dinleme becerilerine olan potansiyel etkisi göz önünde bulundurularak, klinisyenlerin tedavi/terapi protokollerine tinnitusla ilgili olumsuz algıyı azaltmanın yanı sıra tinnitus hastalarının günlük hayatta, özellikle gürültülü ortamlarda yaşayabilecekleri dinleme handikabını azaltmak eklenebilir. Bu çalışma, EEG ve pupillometri perspektifinden dinleme eforunu analiz eden ve işitme kaybının dinleme eforu üzerindeki olası etkisini dışlamak için 0.125-20 kHz aralığında gruplar arasında benzer işitme eşikleri sağlayan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In addition to inconsistent results in previous studies evaluating listening effort in patients with tinnitus, high frequency hearing thresholds, which is one of the potential factors that may affect listening effort, were not evaluated. For this reason, the aim of this study is to consider the lack and inconsistency of the study on this subject; By ensuring that the pure tone hearing thresholds of the participants are similar at all frequencies (0.125-20 kHz), they simultaneously evaluated the listening effort in individuals with tinnitus from different angles, both with EEG, which measures over the central nervous system, and with pupillometry, which measures over the autonomic nervous system activity. To investigate the physiological basis of these results associated with tinnitus by comparing the results. Sixteen individuals from the tinnitus group and 23 individuals from the control group with normal hearing (0.125-8 kHz) were included in the study. Hearing thresholds of all participants were evaluated in the range of 0.125-20 kHz. Montreal Cognitive Assessment test, Visual Analog Scale, Tinnitus Disability Questionnaire, Tinnitus assessment tests, Turkish Matrix Test, Electroencephalography and Pupillometry were applied to the participants. EEG alpha band was obtained using parietal (P3, P4, Pz) electrodes. As a result of our study, the increase in EEG alpha band and pupil diameter was lower in the tinnitus group during the resolution phase of the auditory stimulus compared to taban çizgisi. On the other hand, the VAS score was higher in the tinnitus group. There was no statistically significant correlation between the changes in EEG alpha band and pupil diameter and TEA and MoCA. The low rate of increase in the EEG alpha band in the tinnitus group was interpreted in favor of a potential listening effort in tinnitus patients, as the VAS score was higher in the tinnitus group. However, in contradiction with our hypothesis, the decrease in pupil diameter in the tinnitus group was interpreted in favor of phatic rather than listening effort. It has been suggested that this result may be related to the fact that the PSS becomes dominant due to the distraction of the participants from tinnitus, and that pupillometry may not provide a sufficiently sensitive assessment in terms of evaluating listening effort in cases where the autonomic nervous system response is affected. Considering the potential effect of tinnitus on listening skills in individuals, the treatment/therapy protocols of clinicians may include reducing the negative perception of tinnitus as well as reducing the listening handicap that tinnitus patients may experience in daily life, especially in noisy environments. This is the first study to analyze listening effort from the perspective of EEG and pupillometry and to provide similar hearing thresholds between groups in the 0.125-20 kHz range to exclude the possible effect of hearing loss on listening effort.