Tinnitusu olan bireylerde konuşma uyaranıyla frekans takip cevabının ve gürültüde konuşmayı algılama becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of speech frequency following response and speech perception in noise in individuals with tinnitus
- Tez No: 784357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tinnitus herhangi bir dış ses kaynağı olmadan işitsel sistemde ses algısıyla karakterize toplumda yaygın görülen bir semptomdur. Tinnitusun oluşum mekanizması ve etkilenen bölgelerle ilgili olarak bugüne kadar birçok teori ileri sürülse de hala tam olarak fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmada normal işiten tinnitusu olan bireylerin subkortikal seviyedeki işitsel işlemlemelerinin değerlendirmesi ve tinnitusun gürültüde konuşmayı anlama üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya standart odyometrik frekanslarda (0,25-8 kHz) normal işiten 16 tinnitusu olan birey ve kontrol grubunu oluşturması için 20 normal birey katılmıştır. Katılımcıların saf ses odyometri değerlendirmesiyle 0,25-16 kHz aralığında işitme eşikleri belirlenmiştir. Sonrasında katılımcıların subkortikal işitsel işlemlemeleri objektif testler olan auditory brainstem response (ABR) ve speech frequency following response (FFR) kayıtlarıyla değerlendirilmiştir. Gürültüde konuşma algısının değerlendirilmesinde ise davranışsal bir test olan Türkçe Matriks Testi çeşitli dinleme durumlarında kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen bulgular incelendiğinde saf ses işitme eşikleri açısından iki grup arasında anlamlı fark olmadığı görülmüştür (p>0,05). Katılımcıların ABR bulguları incelendiğinde tinnitusu olan bireylerin I. dalga amplitüdlerinin normal bireylere kıyasla daha düşük olduğu gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a common symptom in society which is characterized by the perception of sound in the auditory system without any external sound source. Although many theories have been proposed regarding the mechanism of tinnitus and the affected areas, there is still no consensus. The present study aimed to evaluate the auditory processing at the subcortical level of individuals with normal hearing tinnitus and investigate the effect of tinnitus on speech perception in noise. Sixteen individuals with normal hearing tinnitus at standard audiometric frequencies (0.25-8 kHz) and 20 normal individuals as the control group participated in the study. Hearing thresholds in the 0.25-16 kHz range were determined by pure tone audiometry evaluation of the participants. Afterwards, the subcortical auditory processing of the participants was evaluated with auditory brainstem response (ABR) and speech frequency following response (FFR) recordings. The Turkish Matrix Test was used in various listening conditions to evaluate speech perception in noise. Based on the participants' findings, there was no significant difference in pure tone hearing thresholds between the two groups (p>0.05). In terms of ABR findings, decreased I. wave amplitudes were found in individuals with tinnitus compared to normal individuals (p0.05).