Parametre tahmininde ve ortalamalar arası farkın önem testlerinde örnek genişliğinin tespiti
Sample size determination in parameter estimation and testing of hypotheses for between different of k-group means
- Tez No: 76777
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, populasyon ortalamasının direk tahmininde ve ortalamalar arası farkın tahmininde uygun örnek genişliğini tesbit etmede yararlanılan eşitlikler üzerinde durulmuştur, örnek genişlikleri tesbit edilirken, I. tip ve II.tip hata yapma olasılıkları ile testin gücüne ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Zira örnek genişlikleri bahsedilen bu hata tiplerine ve testin gücüne bağlı olarak değişmeler gösterir. Ayrıca, örnek genişliklerinin belirlenmesinde yararlanılan eşitlikler uygulanan örnekleme metodlarına bağlı olarak değiştiği için basit rasgele örnekleme, tabakalı örnekleme, sistematik örnekleme ve küme örnekleme metodlarına ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Materyal ve metod kısmında açıklanan simülasyon çalışmasında ise ?=0.05 alınarak iki ve üç populasyon ortalaması arasındaki standardize edilmiş farkların, farklı kombinasyonları dikkate alınarak istenen örnek genişliğinin kaç olması gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, different approaches were examined to determine the sample size used to estimate the population mean and the difference amongst the means. A brief information about the Type I and II errors and the power of the test was also given because the estimated sample size changes according to the error levels and the power of the test taken into consideration. Morever, the sampling tachniques, namely random, stratified, systematic and cluster, were also briefly explained since the approach to be used to predict the sample size depends on the sampling techniques.