Tenisçilerin ITN test performansı üzerine farklı müzik türlerinin etkisi
The effect of different music types on tennis players' ITN test performance
- Tez No: 767760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sportif bir performans sırasında kullanılan farklı müzik türlerinin farklı psiko-fizyolojik etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı tenisçilerde ITN testi performansı üzerine farklı müzik türlerinin etkisini ortaya koymaktır. Araştırmaya 17 kadın ve 18 erkek olmak üzere toplam 35 tenisçi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada ITN test performansları ölçülmüştür. İlk olarak katılımcılara ITN testinden istenilen performansın öğretilmesi için familirizasyon uygulanmıştır. Daha sonra sırasıyla müziksiz, motivasyonel müzikli ve sedatif müzikli ortamlar oluşturularak 48 saat ara ile üç farklı ortamda ITN test performansı ölçülmüştür. Elde edilen verilerin normallik testi Shapiro-Wilk testi ile test edilmiş ve normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde Freidman testi, normal dağılım gösteren verilerin analizinde ise Repeated Measures ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, farkı müzik türlerinin ITN test performans puanları üzerine farklı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Buna göre motivasyonel müzik tenisçilerin ITN test performanslarını yükseltirken, sedatif müziğin ITN test performanslarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca motivasyonel müzik tenisçilerin derinlik vuruşu, vole, doğruluk ve servis vuruşu puanlarının yükseltirken, sedatif müziğin derinlik vuruşu puanını düşürürken vole, doğruluk ve servis vuruş puanlarına etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, motivasyonel müziğin psiko-fizyolojik etkisi aracılığıyla tenisçilerin ITN test performanslarının yükseltilebileceği tespit edilmiştir. Bu bağlamda tenisçilerin antrenmanları ve müsabakaları esnasında (set araları ve/veya molalarda) motivasyonel müziğin kullanılması onların vuruş performanslarını artırabilir.
Özet (Çeviri)
It is known that different types of music used during a sporting performance have different psycho-physiological effects. In this context, the aim of this study was to reveal the effect of different types of music on ITN test performance in tennis players. A total of 35 tennis players, 17 women and 18 men, voluntarily participated in the study. In the study, ITN test performances were measured. First, familiarization was applied to teach the participants the desired performance from the ITN test. Then, ITN test performance was measured in three different environments with a Decency of 48 hours by creating environments with no music, motivational music and sedative music, respectively. The normality test of the obtained data was tested with the Shapiro-Wilk test and the Freidman test was used in the analysis of the data that do not show a normal distribution, and the Repeated Measures ANOVA test was used in the analysis of the data that show a normal distribution. According to the findings of the research, it has been determined that different music genres have different effects on ITN test performance scores. According to this, while motivational music increases the ITN test performance of tennis players, it has been found that sedative music reduces ITN test performance. In addition, while motivational music increases the depth hit, volley, accuracy and service hit scores of tennis players, it has been found that while sedative music lowers the depth hit score, it has no effect on volley, accuracy and service hit scores. As a result, it has been found that tennis players' ITN test performance can be improved through the psycho-physiological effect of motivational music. In this context, the use of motivational music during tennis players' training and competitions (during set breaks and/or Decouples) can improve their hitting performance.