Dunkl-szàsz-mirakyan operatörlerinin yeni bir genellemesi
A new generalization of Dunkl-szàsz-mirakyan operators
  1. Tez No: 767761
  2. Yazar: SERDAL YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır: 1. bölümde (giriş), yaklaşım teorisinin tarihi gelişiminden bahsedilmiş ve daha önce yapılan çalışmlar hakkında bilgi verilmiştir. 2. bölümde (temel kavramlar), bu çalışmada elde edilecek teorem ve sonuçlar için kullanılacak matematiksel araçlar hatırlatılmıştır. 3. bölümde, bazı özellikleri sağlayan pozitif sınırsız diziler ve Dunkl-Appell polinomları yardımıyla (Sucu 2020)'de yapılan çalımanın bir modifikasyonu yapılmış ve bu modifikasyonun bazı fonksiyon uzaylarında yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Ayrıca (Yazıcı vd. 2022) kaynağında yapılan çalışma bu tezin 3. bölümünden üretilmiştir. 4. bölümde, ilk önce katlı Dunkl Appell polinomları tanıtılmış ve bu polinomların üreteç fonksiyonu verilmiştir ve sonrasında bu polinomlar yardımıyla yeni bir operatör tanımlanmış ve bu operatörün bazı fonksiyon uzaylarında yaklaşımı incelenmiştir. Daha sonra bu operatörün grafik üzerinde nümerik yaklaşımı incelenmiş ve iki değişkenli tipi tanımlanmıştır. 5. bölümde (tartışma ve sonuç), sonuçlar ve daha sonra yapılabilecek çalışmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters: In chapter 1 (introduction), the historical development of the approximation theory is mentioned and information is given about the previous studies. In chapter 2 (basic concepts), some mathematical tools to be used for theorems and results to be obtained in this study are reminded. In chapter 3, a modification of the study done in (Sucu 2020) is made with the help of positive unbounded sequences that provide some properties and Dunkl-Appell polynomials, and some approximation properties of this modification in some function spaces is examined. In addition, the paper in (Yazıcı vd. 2022) was produced from the third part of this thesis. In chapter 4, Dunkl multiple Appell polynomials are firstly introduced and the generating function of these polynomials is given, and then a new operator is defined including these polynomials and its approximation properties in some function spaces is examined. Then, the numerical approach of this operator on the graph was examined and the bivariate type is defined. In chapter 5 (discussion and conclusion), focuses on the results and further studies.