Çok değişkenli regresyon analizinde diagnostik analizi
Analysis of diagnostics in multiple regression
  1. Tez No: 76778
  2. Yazar: AYŞE CANAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK DEĞİŞKENLİ REGRESYON ANALİZİNDE DİAGNOSTİK ANALİZİ Ayşe Canan YAZICI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ 1998, Sayfa: 59 Jüri : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ Doç. Dr. Zahide KOCABAŞ Doç. Dr. Burhan ÇİL Bu çalışmada Çok Değişkenli Regresyon Analizinde Regresyon Diagnostikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada gerçek uygulama materyali olarak Karayaka erkek kuzularından elde edilen, karkas kalite özellikleri kullanılmıştır. Bu verilere Çok Değişkenli Regresyon Analizi uygulandıktan sonra, veri seti ile ilgili problemler, artıkların analizi, etki istatistikleri ve çoklubağlantı diagnostikleri ile araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, bazı gözlemler aykırı, etkili ve potansiyel etkili gözlemler olarak belirlenmiştir. Bu veri setinde önemli bir çoklu bağlantı problemine rastlanmamıştır. Bu çalışmada, diagnostik analizi ile ilgili ayrıntıların açıkça görülebilmesi amacıyla çeşitli korelasyon yapısındaki veri setleri üretilmiş ve regresyon diagnostikleri ile verilerdeki problemler incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Regresyon Diagnostikleri, Aykırı Gözlemler, Etkili Gözlemler, Çok Değişkenli Regresyon, Çoklu Bağlantı, Artıkların Analizi, Hat Matrisi, Etki İstatistikleri, Özdeğerler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ANALYSIS OF DIAGNOSTICS IN MULTIPLE REGRESSION Ayşe Canan YAZICI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ 1998, Sayfa: 59 Jury : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ Assoc Prof. Dr. Zahide KOCABAŞ Assoc Prof. Dr. Burhan ÇİL In this study, Regression Diagnostics methods in Multiple Linear Regression was described. Carcass Quality Characteristics which were obtained from“Karayaka”male lambs were used as real practice material. Preliminary, Multiple Linear Regression Analysis was applied to the data set and than problems about the data set were investigated with Regression Diagnostics; residuals analysis, influence statistics and multicollinearity diagnostics. As a result of these analysis, some of cases were detected as an outlier and influential or potential influential cases. There was no significant multicollinearity problem in the data set In the present, in order to work out the details about diagnostic analysis, the data sets having various correlation structures were generated and the problems researched. KEY WORDS: Regression Diagnostics, Outliers, influential Cases, Multiple Linear Regression, Multicollinearity, Analysis of Residuals, Hat Matrix, Influence Statistics, Eigen Values.