Obez ve fazla kilolu adölesanlarda tepe ekspiratuar akım, fiziksel aktivite düzeyi, antropometrik ölçümler ve kor performansının incelenmesi
Investigation of PEAK expiratory FLOW, physical activity level, anthropometric measurements and core performance in obese and overweight adolescents
- Tez No: 767787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amaçları; (1) fazla kilolu ve obez adölesanlarda tepe ekspiratuar akım (TEA), fiziksel aktivite düzeyi ve kor performansının normal kilolu adölesanlarla karşılaştırılması ve (2) normal kilolu, fazla kilolu ve obez adölesanlarda TEA'nın fiziksel aktivite düzeyi, kor performansı ve antropometrik ölçümler ile ilişkisinin incelenmesidir. Demografik özellikler kişisel bilgi formuna kaydedildi. VKİ-Z skoru, VKİ persentil değerleri Dünya Sağlık Örgütü AnthroPlus uygulaması kullanılarak hesaplandı. Çalışmaya VKİ-Z skoruna göre normal kilolu (n=30), fazla kilolu (n=30), obez (n=30) olan adölesanlar dahil edildi. Antropometrik ölçüm olarak bel ve boyun çevresi ölçümü yapıldı. Tepe ekspiratuar akım, PEFmetre'yle ölçüldü ve beklenen % değer hesaplandı. Kor performansı modifiye push-up (MPU) ve sit-up testleriyle değerlendirildi. Fiziksel aktivite Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA) ile belirlendi. Obez adölesanlarda MPU tekrar sayısı fazla (p=0,019) ve normal kilolu (p0,05). Fazla kilolu adölesanlarda beklenen TEA% değeriyle ÇFAA toplam puanı (p=0,014) ve ÇFAA-OD puanı (p=0,039) arasında anlamlı ilişki bulundu. Obez adölesanlarda beklenen TEA% değeriyle MPU tekrar sayısı (p=0,029) arasında anlamlı ilişki mevcuttu. Çalışmamızda, obez adölesanların kor performanslarının normal ve fazla kilolu adölesanlara göre daha düşük olduğu, fazla kilolu adölesanlarda beklenen TEA% değerinin fiziksel aktiviteyle ilişkili olduğu ve obez adölesanlarda beklenen TEA% değeriyle kor performansının ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sonuçlarımız obez adölesanlarda kor performansının arttırılmasına yönelik egzersiz programlarının solunum fonksiyonları üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olabileceğini ve fazla kilolu adölesanlarda fiziksel aktivitenin arttırılmasının solunum fonksiyonları üzerinde olumlu etki sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of our study; (1) is to compare peak expiratory flow (PEF), physical activity level and core performance in overweight and obese adolescents with normal weight adolescents and (2) to examine the relationship of PEF with physical activity level, core performance and anthropometric measurements in normal weight, overweight and obese adolescents. Demographic features were recorded in the personal information form. BMI-Z scores, BMI percentiles were calculated using the World Health Organization AnthroPlus application. Adolescents with normal weight (n=30), overweight (n=30), and obese (n=30) according to BMI-Z scores were included in the study. Waist and neck circumference were measured as anthropometric measurements. Peak expiratory flow was measured with a PEFmeter and the predicted % value was calculated. Core performance was evaluated with modified push-up (MPU) and sit-up tests. Physical activity was determined by the Physical Activity Questionnaire for Older Children (PAQ-C). MPU repetitions were significantly lower in obese adolescents than in overweight (p=0,019) and normal-weight (p0,05). Significant correlations were found between the predicted PEF% and the PAQ-C total score (p=0,014) and PAQ-C-OS score (p=0,039) in overweight adolescents. There was a significant correlation between the predicted PEF% and MPU repetitions (p=0,029) in obese adolescents. In our study, it has been showed that the core performance of obese adolescents is lower than normal and overweight adolescents, the predicted PEF% in overweight adolescents is related with physical activity, and the predicted PEF% is related with core performance in obese adolescents. Our results suggest that exercise programs aimed increasing core performance in obese adolescents may have a preventive and therapeutic effect on respiratory functions, and increasing physical activity may have a positive effect on respiratory functions in overweight adolescents.