Isolation and structurally identification of saponins from endemic yildiz pelemiri plant
Endemik yıldız pelemiri bitkisinden izole edilen ve yapısal analizleri yapılan saponinler
  1. Tez No: 767788
  2. Yazar: OZAN ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÖKE SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Cephalaria speciosa (Caprifoliaceae) bitkisinden doğal saponinlerin izolasyonu, saflandırılması, yapı tayini ve bu saponinlerin biyolojik aktivite potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkinin toprak üstü kısımları üzerinde yapılan fitokimyasal çalışmalar sonucunda 4 tanesi yeni olmak üzere toplam 11 adet saponin izole edilip, saflandırılmış, yeni bileşiklerden 3 yeni prosapogenin elde edilmiştir. Bunların yanı sıra macranthoidin A (5), elmalienoside A (6), dipsacoside B (7), decaisoside E (8), scoposide A (9), 3-O-β D-glucopyranosyl-(1→3)-α-L-rhamnopyranosyl-(1→2)-α-L-arabinopyranosyl oleanolic acid 28-β-D-glucopyranosyl-(1→6)-β-D-glucopyranosyl ester (10) isimli toplam 6 adet saponin izole edildi. Saflandırma ve izolasyon çalışmaları sırasında; çeşitli kromatografik (CC, VLC, TLC, MPLC) ve kimyasal yöntemlerden faydalanıldı. Yapılarının belirlenmesinde gelişmiş spektroskopik teknikler (IR, 1B- ve 2B-NMR, Kütle) kullanıldı. Yeni saponinlerin ve bazik hidroliz ürünü prosapogeninlerinin sitotoksik aktiviteleri A549, CCD34-Lu,MDA-MB-231, PC-3, U87MG, HeLa, HepG-2 hücre hatları için araştırıldı. Yeni bileşik 1, prosapogenin 2 ve 4 kayda değer bir sitotoksik aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate, purify, determine the structure and the biological activity potential of natural saponins from Cephalaria speciosa (Caprifoliaceae) plant. Phytochemical studies on the aerial parts of the plant were resulted with total of 11 saponins 4 of which were revealed as new compounds with 3 new prosapogenins. Total of 6 known saponins namely, macranthoidin A (5), elmalienoside A (6), dipsacoside B (7), decaisoside E (8), scoposide A (9), 3-O-β-D-glucopyranosyl-(1→3)-α-L-rhamnopyranosyl-(1→2)-α-L-arabino-pyranosyl oleanolic acid 28-β-D-glucopyranosyl-(1→6)-β-D-glucopyranosyl ester (10), were isolated. Various chromatographic (CC, VLC, TLC, MPLC) and chemical methods were used during purification and isolation studies. Advanced spectroscopic methods (FTIR, 1D- and 2D-NMR, HR-MS) were used to determine the exact structures of the pure compounds. The cytotoxic activities of the novel saponins and their basic hydrolysis products, prosapogenins were investigated for A549, CCD34-Lu, MDA-MB-231, PC-3, U87MG, HeLa, HepG-2 cell lines. Compound 1, prosapogenins 2 and 4 showed significant cytotoxicity.