COVID-19 pandemisinde S.B.Ü. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'ne yapılan yatışların pandemi öncesi dönem ile karşılaştırılması
- Tez No: 734389
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SÖZERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi ekonomiden siyasete, eğitimden sağlık sektörüne kadar birçok alanda etkisini göstermiştir. Hastalığa karşı alınan önlemler sadece SARS-CoV-2 hastalığına karşı korumamış aynı zamanda birçok infeksiyöz hastalığın bu dönemde azalmasına sebep olmuştur. Pediatrik yaş grubunda en sık hastaneye yatış sebepleri arasında bronşiolit, pnömoni, gastroenterit, üriner sistem enfeksiyonu ve yumuşak doku enfeksiyonları gibi hastalıklar bulunmaktadır. Biz bu çalışmamızda, pandemi döneminde genel pediatri servisine yatışı yapılan hastaları pandemi öncesi dönem ile mukayese etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri Servisi'nde 11 Mart 2019-11 Mart 2021 tarihleri arasında takip edilen 0-18 yaş aralığındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Yatışların pandemi öncesi ve pandemi dönemi şeklindeki gruplandırılmasında Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19'u pandemi ilan ettiği 11 Mart 2020 tarihi esas alınmıştır. Bu tarihten bir yıl öncesi ve bir yıl sonrasına ait hasta kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. 18 yaşından büyük olanlar, 24 saatten kısa süreli yatışlar ve COVID-19 tanısı olanlar çalışmadan hariç tutuldu. İstatistiksel Analiz: Çalışmamızda elde edilen verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: The COVID-19 pandemic has had an impact in many areas, from the economy to politics, from education to the healthcare sector. The measures taken against the pandemic not only protected against SARS-CoV-2 disease, but also caused many infectious diseases to decrease during this period. The most common causes of hospitalization in the pediatric age group include diseases such as bronchiolitis, pneumonia, gastroenteritis, urinary tract infection, and soft tissue infections. In this study, we aimed to compare the patients admitted to the general pediatric ward during the pandemic period with the pre-pandemic period. Materials and Methods: The patients included in this study are those aged 0-18 years who were followed up in University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital General Pediatric Ward. The grouping of hospitalizations in the form of pre-pandemic and pandemic period is based on the date of March 11, 2020, when the World Health Organization declared COVID-19 a pandemic. The patient records of one year before and one year after this date were retrospectively examined. Those over the age of 18, hospitalizations of less than 24 hours, and those diagnosed with COVID-19 were excluded from the study. Statistical Analysis: For statistical analysis of the data obtained in our study, the software IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc.1989, 2010 was used. The statistical significance level was accepted as