Düğüm noktaları değişkene bağlı olan bernstein polinomlarının yaklaşma özellikleri
A Generalized bernstein polynominals and its applications
  1. Tez No: 76784
  2. Yazar: SELİHA YAĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN İBİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DÜĞÜM NOKTALARI DEĞİŞKENE BAĞLI OLAN BERNSTEIN POLİNOMLARININ YAKLAŞMA ÖZELLİKLERİ Seliha YAĞAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ertan İBİKLİ 1998, Sayfa : 70 Jüri : Doç. Dr. Ertan İBİKLİ Prof. Dr. Akif HACIYEV Prof. Dr. Kerim KOCA Bu çalışmada, Bernstein-Chlodovsky polinomlarının temel özellikleri incelenmiş, bu konu ile ilgili son makaleler gözden geçirilmiştir. Orjinal çalışma içeren son bölümde, Bernstein-Chlodovsky polinomlarının bir genelleşmesi tanımlamıştır. Bu polinomlar dizisinin yakınsaklığı araştırılmıştır. Daha sonra da süreklilik modülüne bağlı olarak yaklaşma hızı incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lineer pozitif fonksiyonel, Lineer pozitif operatör, Bernstein polinomu, Bernstein-Chlodovsky polinomu, Süreklilik modülü, Korovkin teoremi
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT MASTER THESIS A GENERALIZED BERNSTEIN POLYNOMIALS AND ITS APPLICATIONS Seliha YA?AR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Asoc. Prof. Dr. Ertan D3EKLİ 1998, Page : 70 Jury : Assoc. Prof. Dr. Ertan İBİKLİ Prof. Dr. Akif HACIYEV Prof. Dr. Kerim KOCA In this work, some properties of Bernstein-Chlodovsky polynomials and some papers, related this matter, are studied. In the last original part of this work, a generalization of Bernstein- Chlodovsky polinomials is defined and its approximation properties are investigated. Also rate of approximation is studied connected with modulus of continuity. Key Words : Linear positive functional, Linear positive operator, C[a, b] space, Bernstein polynomial, Modulus of continuity, Korovkin theorem.