Direnç (nokta) kaynak baskı çenelerinin kaynak performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of resistance (spot) welding pressure jaws on welding performance
- Tez No: 767884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN BİLGİÇ, DOÇ. DR. ERSİN BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Otomotiv sektöründe yoğun olarak üretimi yapılan filtrelerin metal sac kılıflarında kullanılan sac plakalara nokta kaynağı ile birleştirme işlemi yapılmıştır. Delikli yüzeye sahip metal sac kılıflara nokta kaynak birleştirme işlemi en az iki noktadan yapılır. Nokta kaynak sayısı kılıf boy uzunluğuna göre artmaktadır. Çalışma kapsamında birden çok noktadan kaynak edebilecek çok noktalı elektrot tasarımı yapılmıştır. Farklı geometriye sahip elektrotların kaynak performansları incelenmiştir. 0,70 mm kalınlığa sahip GZR 1315 kaliteli kaplamalı saclarda ve CCR 7316 kaliteye sahip kaplamasız saclarda sac yüzeyine delikli form verilmiş plakalar kaynak edilmiştir. Yapılan nokta kaynak kalitesi mekanik testlerle ve mikro/makro yapı testleri ile ortaya koyulmuştur. Çalışma sonucunda tasarımı yapılan çok noktalı elektrot ile kaynak işlem sayısını 4'ten 1' e indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the metal sheet plates used in the metal sheet covers of the filters, which are produced intensively in the automotive sector, were joined by spot welding. Spot welding jointing process on metal sheet sheaths with perforated surface is made from at least two points. The number of spot welds increases with the sheath length. Within the scope of the study, a multi-point electrode design that can weld from more than one point has been made. Welding performances of electrodes with different geometries were investigated. Perforated formed plates were welded to the sheet surface in 0.70 mm thick coated sheets of GZR 1315 quality and uncoated sheets of CCR 7316 quality. The spot weld quality has been demonstrated by mechanical tests and micro/macro structure tests. As a result of the study, the number of welding operations was reduced from 4 to 1 with the designed multi-point electrode.