Maurice Ravel'in piyano müziği ve sol majör piyano konçertosunun yorum açısından incelenmesi
Maurice Ravel's piano music and analyses of g major piano concerto in terms of interpretation
- Tez No: 767903
- Danışmanlar: DOÇ. EMRE ELİVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
20. yüzyılın en önemli temsilcilerinden ve izlenimci müziğin öncü isimlerinden olan Maurice Ravel özellikle orkestrasyon konusunda büyük bir ustalığa sahiptir ve birçok piyano eserini orkestra için yeniden düzenlemiştir. Bestecinin su sesleri, hayvanlar alemi, makineler ve Bask kültürüne duyduğu hayranlık, müziklerinde de açıkça kendini göstermiştir. Sol Majör piyano Konçertosunda, vurmalı çalgıların kullanımı dikkat çekmektedir. Ayrıca caz müziği ve Bask kültürüne ait melodiler barındırmaktadır. Bu çalışma; bestecinin hayatını, müzikal anlayışını ve Sol Majör Piyano Konçertosunun detaylı bir şekilde incelenmesini içermektedir. Bahsi geçen tez konusuyla ilgili ülkemizde yapılmış az sayıda çalışma olduğundan dolayı, bu metin çalışmasının konuyla ilgili araştırma yapacak öğrenci veya öğretmenlere ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Maurice Ravel is one of the most important composers of 20 th century and the pioneers of Impressionist music. He was particularly skillful at orchestration and rearranged many piano works for orchestra. The composer's admiration for the sounds of water, the animal world, machines and Basque culture is also evident in his music. The use of percussion instruments in G Major Piano Concerto draws attention. It also contains melodies belonging to jazz music and Basque culture. This work; includes the composer's life, musical understanding and the Piano Concerto in G Major. Since there are few studies on this thesis topic in our country, it is aimed that this study will shed light on the students or instructors who will do research on the subject.