Maurice Ravel'in piyano müziğine genel bir bakış ve 'Miroirs' albümünün teknik ve müzikal analizi
An overview of Maurice Ravel's piano music and technical and musical analysis of his album 'Miroirs'
  1. Tez No: 683545
  2. Yazar: SADIK BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. S. ASLI GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Fransa'nın en önemli bestecilerinden biri olarak tanınmış, eserleri ile Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde müziğin gelişimine büyük katkılarda bulunmuş besteci Maurice Ravel'in hayatı incelenmiş, bir besteci olarak yetiştiği erken 20. yüzyıl'ın barındırdığı müzikal gelişmeler ve değişimler çerçevesinde, piyano müziği ve piyano repertuvarında önemli bir yer tutan Miroirs albümü irdelenmiştir. İsviçre'li mühendis bir baba ve Bask'lı bir annenin oğlu olan Ravel, bu renkli kimliğini, zengin yaratıcılığıyla birleştirerek eserlerinde ilham kaynağı olarak kullanmıştır. Avrupa'nın en prestijli müzik okullarından Paris Konservatuvarı'ında uzunca bir eğitim gören besteci, burada kazandığı sanatsal gelişiminin yanında Paris'in müzik çevrelerince tanınırlık kazanmış ve daha sonra kendi sanatçı arkadaşlarıyla bu çevrelerin içinde seçkin bir yer kazanmıştır. Ürettiği bale müziği, oda müziği, çeşitli enstrüman ikilileri ve koral müzikler gibi türlerin yanı sıra, piyano için bestelediği zengin dağarcık, günümüzde hala popülerliğini ve önemini korumaktadır. Eserlerinde, Mozart'tan Saint-Saëns'a, Debussy'den Gershwin'e, çeşitli ustalardan etkilenmiş, piyano müziğine getirdiği yenilikleri ve buluşlarıyla da kendinden sonraki bestecilere de ilham kaynağı olmuştur. Ravel'in, zamanının empresyonist akımını geliştirmekle beraber, bu akımın en önemli temsilcilerinden biri haline gelmesini sağlayan eseri Miroirs, bu çalışmada piyano tekniği, müzikal ve içerik bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life of one of the greatest composers of France, Maurice Ravel, whose work contributed to the development of music in both Europe and the United States. His piano music and five piece album Miroirs which has a significant place in his piano repertoire is analysed in light of the changes and developments in music in the 20th century. Being a son of a Swiss engineer father and a Basque mother, Ravel combined his colorful ethnic identity with his substantial creativity and used it as inspiration for his work. Studied for a long period of time in one of the most significant conservatoires in Europe, Paris Conservatory, besides the artistic progress achieved, he also gained recognition in the artistic communities of Paris and later found a place with his friends in these communities. Besides the music he composed for ballet, chamber music, enstrumental duos and choral music, the rich repertoire he composed for piano still holds its popularity and significance. Influenced by master composers such as Mozart, Saint-Saëns, Debussy and Gershwin, he also influenced composers after him with inventions and innovations of his piano music. In this study, his album Mirrois, which improved impressionist movement and made Ravel one of its greatest representatives, is analysed contextually and musically and regarding piano technique.