Fundementals biomathematics and its applications
Biyomatematiğin temelleri ve uygulamaları
- Tez No: 767914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SİLİNDİR YANTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, en basit epidemiyolojik modeller çalışıldı. Bu modellerden birkaçı olan SIR ve SIS modeli oluşturuldu ve bir hastalığın hangi durumlarda popülasyondan yok olduğu veya endemik hale geldiği matematiksel yaklaşımlarla incelendi. Ayrıca, demografi SIR epidemik modele eklendi ve bu modelin denge noktalarının kararlılığı tartışıldı. Bunlara ek olarak, bir vektörle bulaşan bir hastalığın modeli oluşturuldu. Taşıyıcı kaynaklı hastalıkların modellerinin gecikmeli diferansiyel denklemler formunda ifade edilebileceği gözlemlendi. Son olarak, bulaşıcı hastalıklarla ilgili daha gerçekçi modeller sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, simplest epidemiological models are studied. SIR and SIS model, which are a few of these models, are developed and the cases in which a disease disappears from population or becomes endemic are examined with mathematical approaches. Furthermore, demography is incorporated into SIR epidemic model and the stability of the equilibria of this model is discussed. In addition, a model of a disease which is transmitted by a vector is developed. It is observed that models of vector-borne diseases can be expressed in delay differential equations. Finally, more realistic models about infectious diseases are presented.