The relationship between secondary school Syrian refugee students' acculturation and their Turkish language proficiency
Ortaokul Suriyeli sığınmacı öğrencilerin kültürel etkileşimleriyle Türkçe dil yeterlilikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 767944
  2. Yazar: ZÜLAL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kültürel Etkileşim Modeli ikinci dil ediniminde hedefteki kültüre ve topluma daha entegre olan hedef dil öğrencilerinin daha yüksek dil seviyelerinin olduğunu iddia eder (Schumann,1976a). Sosyal ve psikolojik mesafe de dil öğrencilerinin dil seviyelerine etki eder. Bu çalışma Suriyeli mülteci ortaokul öğrencileriyle çalışmaktadır. Araştırmada Gaziantep, Türkiye'den 50 Suriyeli ortaokul öğrencisi yer almaktadır. The Stephenson Çoklugrup Kültürel Etkileşim Anketi (Stephenson, 2000) öğrencilerin kültürleme seviyelerini hesaplamak için kullanılmıştır. PIKTES (2019) ortaokul öğrencilerine yönelik Türkçe testi de öğrencilerin dil seviyelerini ölçmek için kullanılmıştır. Öğrencilerin kültürel etkileşim seviyeleri ve dil seviyelerindeki ilişki de analiz edilmiştir. Araştırmaya göre öğrencilerin hedef dilin ve kendi kültürlerine ve toplumlarına karşı olumlu yaklaşımları vardır. Öğrencilerin çoğu Türkçe testinde başarılı olmuşlardır. Bu çalışma kültürel etkileşim ve dil yeterliliği arasında orta derecede bir ilişki tespit etmiştir. Öğrencilerin Türk kültürüne ve toplumuna kültürleme seviyesi arttıkça Türkçe dil yeterliliği de aynı oranda artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Acculturation Model claims that when a second language learner becomes more integrated with the target language culture and society, the learner has higher language proficiency (Schumann,1976a). Social and psychological distance from the target language and society also affect the learners' language proficiency. In this study, the researcher studies Syrian refugee students. There are 50 Syrian secondary school students in the study in Gaziantep, Turkey. The Stephenson Multigroup Acculturation Scale (Stephenson, 2000) test was used to measure the students' acculturation scores. PIKTES (2019) Turkish language test for secondary school children was used to measure the students' language proficiency. The relationship between acculturation and language proficiency was also researched. The study concludes that the students have positive attitudes toward the target language (TL) culture, society, and their own culture. They mostly have high TL proficiency scores. The study found a moderate relationship between acculturation and TL proficiency. The more acculturation to Turkish culture and society, the better Turkish language proficiency the refugee secondary school students have.