Suriyeli (mülteci) öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarının tespiti
Determination of the motivation of Syrian (Refugee) students towards science courses
  1. Tez No: 993077
  2. Yazar: HİKMET GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ortaokul düzeyinde eğitim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf Suriyeli mülteci öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını incelemek ve bu motivasyonun çeşitli sosyo-demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Çalışmada, Suriyeli öğrencilerin fen bilimlerine olan ilgisi, derslere yönelik tutumları, ders başarıları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında,“İlköğretim Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılarak öğrencilerin fen bilimleri dersine karşı motivasyonlarını belirlemeye yönelik veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ilinde Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde bulunan devlet okullarındaki Suriyeli öğrenciler oluştururken, örneklem grubunu ise bu okullarda öğrenim gören 842 Suriyeli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri nicel yöntemle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Suriyeli mülteci öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarının genel olarak olumlu olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, motivasyon düzeylerinin bazı sosyo-demografik faktörlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, fen bilimleri dersine yönelik motivasyonun öğrencilerin eğitim geçmişi, okula devam süresi ve Türk eğitim sistemine uyum düzeyleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu araştırma, Türkiye'deki Suriyeli mülteci öğrencilerin eğitim durumlarına ilişkin literatürde sınırlı sayıda çalışmanın bulunması nedeniyle hem akademik literatüre hem de ülkemizin sosyolojik yapısına önemli katkılar sunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, mülteci öğrencilerin eğitime adaptasyonlarını artırmaya yönelik politikaların geliştirilmesine rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the motivation of Syrian refugee students in grades 5 through 8, who are enrolled in lower secondary education in Turkey, toward the science course and to determine whether this motivation differs based on various socio-demographic variables. The relationship between students' interest in science, their motivation toward the course, academic performance, and levels of motivation was analyzed. Data were collected using the“Motivation Scale for Primary Science and Technology Course.”The study population consists of Syrian students attending public schools in the Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep, and the sample includes 842 Syrian students enrolled in these schools. The research data were analyzed using quantitative methods. Findings indicate that Syrian refugee students generally demonstrate a positive level of motivation toward science. However, motivation levels vary significantly according to certain socio-demographic factors. Furthermore, students' motivation was found to be associated with their educational background, duration of school attendance, and level of adaptation to the Turkish education system. Given the limited number of studies on the educational status of Syrian refugee students in Turkey, this research offers valuable contributions to the academic literature and the sociological understanding of the country. The findings may also guide the development of policies aimed at enhancing the educational integration of refugee students.