Türkiye'de kırsal kalkınma ve kırsal kalkınmada uzman eller projesinin analizi
Rural development in Turkey and analysis of expert hands project in rural development
  1. Tez No: 768006
  2. Yazar: NİLGÜN TAŞLI KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada kırsal kalkınma ve Türkiye'deki kırsal kalkınma faaliyetlerinin amaç ve kapsamı gözetilerek; Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'nin, projeden yararlananlar ve bu projede görev alan personelin bakış açısıyla analizi amaçlanmıştır. Projenin hedef grubunun eğitimli gençler olması sebebiyle öncelikle bu girişimcilerin projenin hedef kitlesine uyumluluğu, kırsal kalkınma faaliyetleri kapsamında projenin amaçları doğrultusunda gerçekleşip gerçekleşmediği ve proje süreçlerinde yaşanan olumlu, olumsuz durumlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda projenin uygulandığı 4 pilot il olan Amasya, Düzce, İzmir, Mardin illeri araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ana materyalini bu illerde hibe almaya hak kazanan girişimciler ve projede görevli personel olmak üzere toplamda 99 kişi ile yapılan anket çalışmaları oluşturmaktadır. Öncelikle hedef kitleye yöneltilen demografik sorularla araştırma yapılmış, ikinci olarak projenin amacına uygunluğu araştırılmış ve elde edilen sonuçlara göre projenin amacına uygun yönleri ve amacından uzaklaşan noktaları analiz edilmiş ve ileriki dönemler için projenin ülke genelinde uygulanırken faydalı olabilecek öneriler sunulmuştur. Son olarak projenin süreçleri ile ilgili araştırma yapılmış, yaşanan sorunlar ve olumlu durumlar tespit edilmiş, sorunlara çözüm önerileri sunularak uygun olan yönler öne çıkarılmıştır. Genel olarak projenin faydalı ve başarılı olduğu sonucuna varılmış. Getirilen öneriler ile iyileştirilecek olan projenin 81 ilde uygulanmasının, kırsal kalkınmayı destekleyeceği, işsizlik sorununu çözmeye yardımcı olacağı, kırdan kente göçü azaltarak kırsal bölgelerde yaşayan nüfusun artmasına ve nitelikli tarımsal üretim yapılmasına katkı sağlayacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analysis the Expert Hands Project in Rural Development from the perspective of the beneficiaries of the project and the personnel involved in the project considering the purpose and scope of rural development and rural development activities in Turkey. Since the target group of the project is educated young people, initially, the compatibility of these entrepreneurs and the target group, whether the activities are in scope of the project and positive-negative situations within the lifecycle of the project is presented. In this scope, 4 pilot cities Amasya, Düzce, İzmir, Mardin are determined as area of research where the project is applied. The main attributes of the research is the entrepreneurs who entitled to receive a grant and 99 questionnaire results for the personnel who participated in this project. By the help of the demographical questions to the participants, target group was researched firstly. In the second place, the compatibility of the project to the scope was studied and the relevant & unrelevant points were determined which provides advice for future projects within the nation-wide. Lastly, lifecycle of the project was probed, solutions were provided for the ascertained problems and the positive applications were distinguished. All in all, it is concluded that the project is beneficial and successful. It is deduced that, application of the project going to be enhanced with the advices in 81 cities will contribute to rural development, unemployment problem, rural population increase and qualified agricultural production.