Gravite ve manyetik verilerin talwani modelleme yöntemi ile ters çözümü
Inversion of gravity and magnetic data using talwani modelling method
  1. Tez No: 76803
  2. Yazar: ÜNAL DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GRA VÎTE VE MAGNETİK VERİLERİN TALWANI MODELLEME YÖNTEMİ İLE TERS ÇÖZÜM İŞLEMİ Ünal Dikmen Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Abdullah ATEŞ 1998, sayfa : 96 Jüri : Doç Dr. Abdullah Ateş Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur Doç. Dr. Aydın Özsan Gravite ve magnetik yöntemler doğal potansiyel alanı kullanır. Bu tür yöntemlerin özelliği, sığ ve derin bir çok yapının etkisini içermesidir. Her zaman aynı gözlem verisini sağlayacak birden fazla çözüm parametre grubu bulunabilir. Anomali veren yeraltı yapılarının aydınlatılmasında problem çok çözümlü olmasına karşın çeşitli sınırlamalar getirilir ve çoğu zaman makul çözümler elde edilebilir. Gravite ve magnetik yöntemlerde problem çözümü başlıca iki yaklaşımla elde edilir. Birincisi, oluşturulan yapay modelin jeofiziksel belirtisi hesaplanır ve gözlem verisi ile karşılaştırılır. Bu işlem yeterince uyum sağlanıncaya kadar model parametrelerinde değişiklik gerektirir. İkinci yöntem, doğrudan gözlem değerlerini kullanarak öngörülen ve çözüme yakın olması istenilen bir parametre grubu ile ters çözüm işleminin yapılmasıdır. Modelleme ile yapılan çalışmalarda basan yorumlayıcının bilgisine ve tecrübesine dayanır. Ters çözüm işleminin modelleme işlemine göre bir çok avantajı vardır. Gravite ve magnetik verilerin yorumlanmasına ilişkin bir çok yöntem geliştirilmiştir. Talwani modelleme yöntemi diğer yöntemlere göre bu gün en yaygın kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile her yeraltı ortamını temsil etmek olanaklıdır.Bu tez çalışmasında Talwani modelleme yöntemi ile gravite ve magnetik verilerin ters çözümü sentetik ve arazi verisi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuç parametre grubu istatistiksel olarak incelenmiştir. Özellikle basen modellenmesinde ve mostra veren yapıların aydınlatılmasında Talwani modelleme yöntemi diğer yöntemlere göre daha başarılı olduğu söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Talwani Modelleme yöntemi, Tekil Değer Ayrışım Tekniği (SVD), Sönümlü En Küçük Kareler Tekniği (Levenberg-Marquart), Ters Çözüm Yöntemi (Inversion).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVERSION OF GRAVITY AND MAGNETIC DATA USING TALWANI MODELLING METHOD Ünal Dikmen Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Abdullah Ateş 1998, page: 96 Juri : Assoc. Prof. Dr. Abdullah Ateş Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur Assoc. Prof. Dr. Aydın Özsan Gravity and magnetic methods use naturel potential sources. The data obtained from these methods contain effects of shallow and deep structures. Many groups of solved parameters satisfy the same observed data. So the solution of the problem isn't unique. Although the problems of nonuniquesless to determine the substructures that create anomalies have confined by available other information and generally suitable solutions are obtained. In gravity and magnetic methods the problem are solved with two approximation techniques. First, synthetic data values are computed and compared with then observed data. This process repeated until a sufficient agreement between the measured data and model anomalies is obtained. Secondly, an assumption about initial values of the model parameters are made and improved iteratively based on the differences between the observed anomalies and those of the model. The success of the modelling process based on the interpreter's skill and experience. An inversion scheme has more advantage than modelling process. So far, multiple process technique was improved for the interpretation of gravity and magnetic data. Talwani modelling technique are used more common than conventional techniques. All substructures are interpreted with this technique. IllIn this thesis, the inversion of gravity and magnetic data using Talwani modelling method have applied on synthetic and field data. The results were investigated by statistical methods. Especiary Talwani modelling method was more succesfull to carry out basen modelling and outcropped structures than conventional methods. KEY WORDS: Talwani Modelling Method, Singuler Value Decomposition (SVD), Damped Least Squares Technique (Levenberq-Marquart), Inversion IV