Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Saray Rehabilitasyon Merkezi dış mekan planlaması
Outdoor space planning of Children Protection Board of Social Services Saray Rehabilitation Centre
  1. Tez No: 76802
  2. Yazar: OSMAN KARAELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER ve ÇOCUK ESİRGEME KURUMU SARAY REHABİLİTASYON MERKEZİ DIŞ MEKAN PLANLAMASI Osman KARAELMAS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doc. Dr. Ekrem KURUM 1998, Sayfa: 100 Jüri : Yrd.Doc.Dr. Ekrem KURUM : Prof.Dr. Halim PERÇİN : Prof. Dr. Sümer GÜLEZ Günümüzde insan, hemen hemen her toplum tarafından en değerli varlık olarak kabul edilmektedir. Bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yünden diğer insanlara oranla gerilikleri olan engellileri toplum dışı bırakmak yerine, dünyaya gelen her çocuk gibi onların da eğitim, bakım ve düzenli bir yaşam hakları olduğu unutmayarak gerekli hizmeti vermek, onları topluma kazandırmak bir insanlık borcudur. Çocuğun bir toplumun geleceğini oluşturması nedeniyle, günümüzde ülkelerin uygarlık düzeyleri, çocuklarına verdikleri değer ve eğitim hizmetleri ile ölçülmektedir. Araştırma konusu içinde yer alan zihinsel özürlü çocuklar, özür ve kendi özelliklerine uygun eğitim ortamında, diğer bir ifadeyle özel eğitim kapsamında yetiştirilmektedirler. Kişilerin özürlü olmaları, onların iş yapamayacakları anlamına gelmemektedir. Zira, herkesin yapabileceği bir veya birkaç iş mutlaka vardır, önemli olan, kişinin başarılı olabileceği alanları bulmak ve onun da verimli olmasını sağlayabilmektir. Bunun için özürlü insanlarımızı eğitmek gereklidir. Bu nedenle, Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan çocuklar, dış mekanda görülen bitkisel uygulamalara dönük çeşidi aktiviteleri gerçekleştirmek üzere eğitileceklerdir. Bu çalışmada amaç; normal insanların yapabildiği işleri özürlülere de yaptırarak onlara meslek kazandırmak, kendi kendilerine yeter hale gelebilmelerini sağlamak, varolan potansiyellerini geliştirmek, öz-bakım becerileri kazanmış olan çocukları üretime dönük faaliyetler aracılığı ile psiko-sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, öz-bakım becerilerini kazanamamış, kısmen ya da tamamen yetişkine bağımlı çocukların psiko-sosyal yönden desteklenerek bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı vermektir. Ayrıca, yapılacak planlama çalışmaları ile çeşitli aktiviteler getirilecek, mevcut olan aktivitelerden bazısı korunarak, bazısı da geliştirilerek çocukların bedensel, zihinsel ve sosyal yönden gelişmesi sağlanacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Zihinsel Özürlülük, Peyzaj Planlama, Saray Rehabilitasyon Merkezi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master's Thesis OUTDOOR SPACE PLANNING OF CHILDREN PROTECTION BOARD OF SOCIAL SERVICES SARAY REHABILITATION CENTRE Osman KARAELMAS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : AsstProf.Dr. Ekrem KURUM 1998, Page: 100 Jury : AsstProf.Dr. Ekrem KURUM : Prof.Dr. Halim PERÇİN : Prof.Dr. Sümer GÜLEZ The human is being considered as the most precious living creature in every community. The people who are obstructed physically, mentally, psychologically and socially has to be gained to the community as the debt of mankind by supplying then the necessary education, care and appropriate life styles like other people. As the future of a community is dependable to the youth, the development level of a country is evaluated by the education services and the value given to their young population. The theme of this thesis; mentally retarded children have to be educated specially, appropriate to their special condition. It's a wrong impression that retarded people can not work. Because there are numerous types of employment that everybody can work. The important thing is to find the most suitable fields of work for retarded people. So, those people have to be trained. For this purpose, the children attending Saray Rehabilitation Center will be educated to realise the plantation activities in the open spaces of the center. The aim of this study is to enhance retarded people to acquire jobs for then, to support their self sufficiency, to develop their existing potential to help their physical and mental development by supporting then psychologically and socially. Besides, some activities are brought to the area, some of the existing activities are rehabilitated some others will be proposed for the mental and social development of children. KEY WORDS: Mental Retardation, Landscape Planning, Saray Rehabilitation Centre