Gebelik öncesi beden kitle indeksi ve gebelikte kilo alımı ile çocukluk çağı alerjik hastalıkları arasındaki ilişki
The relationship between PRE pregnancy BODY mass index and pregnancy weight gain with childhood allergic diseases
- Tez No: 768036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN, PROF. DR. MÜGE TOYRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik öncesi yüksek beden kitle indeksi ve gebelikte annenin fazla kilo alımının çocukluk çağı besin alerjisi, atopik dermatit, astım gibi alerjik hastalıkları arasındaki ilişkiyi saptamak, birinci basamakta çocukluk çağı alerjik hastalıklar risk faktörlerine ve gebe izleminde ideal kilo alımına dair farkındalık oluşturmak, gebelik öncesinde ve gebelikte anne obezitesini önlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma 01/05/2022-30/06/2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi sağlam çocuk ve çocuk alerji polikliniğine başvuran 3-6 yaş arası çocuğu olan 18 yaş üstü anneleri kapsamaktadır. Araştırmanın verileri, yardımcı araştırmacı tarafından poliklinik ortamında hastalarla yüz yüze anket uygulama yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmamızın anketi toplam 27 sorudan oluşmakta olup çocukluk çağı alerjik hastalıklar risk faktörlerine dair sorular bulunmaktadır. İlk olarak çocukların alerjik hastalığı sorgulanmış olup sosyodemografik veriler ve çocukluk çağı alerjik hastalıklar risk faktörlerine yönelik sorular soruldu. Anketi tamamlamak için harcanacak süre ortalama 8-10 dakikadır.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: To determine the relationship between high body mass index before pregnancy and maternal excess weight gain during pregnancy and allergic diseases such as childhood food allergy, atopic dermatitis, asthma, to raise awareness about the risk factors of childhood allergic diseases in primary care and ideal weight gain in pregnancy follow-up, aimed to prevent maternal obesity. Materials and Methods: Our research is an analytical cross-sectional study. The study includes mothers over the age of 18 with children aged 3-6 years who applied to Ankara City Hospital Children's Hospital, healthy children and pediatric allergy polyclinic between 01/05/2022-30/06/2022. The data of the study were made by the assistant researcher by applying a face-to-face questionnaire with the patients in the outpatient clinic. The questionnaire of our study consists of 27 questions in total and there are questions about the risk factors of childhood allergic diseases. First of all, children's allergic diseases were questioned and questions were asked about sociodemographic data and risk factors for childhood allergic diseases. The average time it will take to complete the survey is 8-10 minutes.