Design of electricity theft detection system based on supervised learning
Denetimli öğrenmeye dayalı elektrik hırsızlığı tespit sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 768050
  2. Yazar: SHAYMAA MUSTAFA MOHAMMED ALNAFTCHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elektrik şebekeleri, hırsızlık, arıza veya arızalı sayaçlarla sınırlı olmayan ve tesisin teknik olmayan (NTL) kayıplara (NTL) karşı yanıltıcı sayaç okumaları oluşturması gereken kritik varlıklardır. NTL, gelişmekte olan piyasalarda ciddi bir endişe kaynağıdır ve toplam enerji dağıtımının %10'una kadardır. NTL'nin kamu hizmetlerine tahmini yıllık küresel maliyeti 100 milyar USD'nin üzerindedir. Bu nedenle, şebekenin gelirini, kârını ve güvenilirliğini artırmak için kamu hizmetleri ve yetkililerin NTL'yi düşürmesi hayati önem taşımaktadır. Elektrik hırsızlığı, bozuk elektronik sayaçlar veya faturalandırma hatalarının sonucu şebekelerde teknolojik olmayan kayıplardır (NTD). Bu derlemede, ETD ve SVM , RF, XGBoost ve Neural Network sınıflandırıcıları gibi içgörülü hesaplamaları içeren ETD (Elektrik Hırsızlığı Tespiti) adlı orijinal bir uç çalışma sunuyoruz. yeniden üretim sonucu, önerilen çerçevenin şüphelileri yüksek doğrulukla tanımada verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Power grids are critical assets that are not restricted to theft, disruption or malfunctioning meters, and that the facility should create misleading meter readings facing non-technical (NTL) losses (NTLs). NTL is a serious concern in emerging markets and is up to 10% of the overall energy distribution. NTL's estimated yearly global cost to utilities is over 100 billion USD. Therefore it is vital for utilities and authorities to lower NTL to boost income, profit and reliability of the grid. The result of electricity theft, broken electronic meters or billing errors is non-technological losses (NTD) in grids. In this review, we present an original edge work called ETD (Electricity Theft Detection), which includes an insightful calculations like ETD and SVM , RF, XGBoost and Neural Network classifiers to recognize false customer from the ordinary shopper dependent on the buyer's utilization design. reproduction result shows that the proposed framework is productive in recognizing the suspects with high exactness.