The fate and transport of some commonly used pesticides in the Konya Plain
Konya Ovası'ndaki bazı belli başlı pestisitlerin akıbeti ve taşınması
- Tez No: 768051
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİREL, PROF. DR. NADİM KAMEL COPTY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pestisitler, tarım ürünlerini koruyarak, mahsul verimini artırmak için dünya çapında yaygın olarak kullanılan maddelerdir. Pestisitlerin mahsul üretimi üzerinde faydalı etkileri olmasına rağmen, bu kimyasalların insan sağlığı, diğer canlılar ve çevre sistemleri üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı pestisitlerin doğal sistemlerdeki akıbeti, taşınımı ve etkileşimlerinin anlaşılması bir zorunluluktur. Bu çalışmada, Konya Ovası'nda yaygın olarak kullanılan iki pestisitin (2,4-diklorofenoksiasetik asit ve fenoksaprop-p-etil) akıbetini ve taşınımını araştırmak amacıyla bir dizi sorpsiyon ve kolon taşıma deneyi yapılmıştır. Konya Ovası'ndan toplanan toprak numuneleri, tandem kütle spektroskopisi (LC-MS/MS) ile birleştirilmiş sıvı kromatografi kullanılarak çok çeşitli pestisitlerin varlığı taranmıştır. Pestisitlerin toprak örneklerinden ekstraksiyonu“hızlı, kolay, ucuz, etkili, sağlam ve güvenli”QuEChERS yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hedef pestisitlerin sorpsiyon potansiyelini araştırmak için seçilen toprak örnekleri kullanılarak testler yapılmıştır. İki pestisit için sorpsiyon kinetiği ve sorpsiyon izotermleri geliştirilmiştir. Hedef pestisitlerin hareketlilik potansiyelini değerlendirmek için kolon testleri yapılmıştır. Dağılım katsayılarının (Kd) tahmininde doğrusal regresyon katsayıları (R2) 0.990'dan büyük olan kalibrasyon eğrileri kullanılmıştır. Fenox'un 24h Kd değeri 297,4 mL g-1 olarak hesaplanmıştır. 2,4-D için hesaplanan anlamlı bir Kd değeri bulunamamıştır. Genel olarak deneyler, 2,4-D' nin taşınma potansiyelinin yüksek olduğunu gösterirken, yüksek sorpsiyona bağlı olarak Fenox mobilitesinin sınırlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
By protecting the agricultural products, pesticides are substances that are widely used worldwide to increase crop yields. Although pesticides can have beneficial effects on crop production, these chemicals have various adverse effects on human health, other living and environmental systems. By virtue of the aforementioned reasons, it is a necessity to understand the fate, transport and interactions of the pesticides in the natural systems. In this study, in order to investigate the fate and transport of two pesticides widely used in the Konya Plain (2,4-dichlorophenoxyacetic acid and fenoxaprop-pethyl), a series of batch sorption and column transport experiments were conducted. Soil samples collected from the Konya Plain were screened for a wide range of pesticides using liquid chromatography coupled with tandem mass spectroscopy (LC-MS/MS). Extraction of the pesticides from the soil samples was performed using“quick, easy, cheap, effective, rugged, and safe”QuEChERS method. Batch tests were conducted using selected soil samples to investigate the sorption potential of the target pesticides. Sorption kinetics as well as sorption isotherms were developed for the two pesticides. Column tests were conducted to evaluate the mobility potential of the target pesticides. Calibration curves with linear regression coefficients (R2 ) greater than 0.990, were used for the estimation of distribution coefficients (Kd). The 24h Kd value of the Fenox was calculated as 297.4 mL g-1. There was no significant Kd value calculated for 2,4-D. Overall, the experiments demonstrated that the transport potential of 2,4-D is high while Fenox mobility is limited due to its high sorption.