Bir tarım ilçesi olarak Haymana'nın rüzgar enerji potansiyelinin araştırılması
Researching the wind energy potential of Haymana as an agricultural district
- Tez No: 768078
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; son yıllarda sayıları oldukça artan meteorolojik gözlem noktaları ile elde edilen veriler işlenmiş, Haymana'da rüzgar konusunda kesin ve net bilgiler ortaya konulmuştur. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının özellikle güneş ve rüzgar enerjisinin öneminin artması, en iyi sonucu elde etmek için program ve yazılımların sürekli geliştirilmesine sebep olmuştur. Rüzgar enerjisi konusunda gerekli datalar elde edilip düzenlenmiş, bu datalarla yapılan çalışmalar sonucunda da Haymana ilçesinin Rüzgar enerjisi potansiyeli hakkında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The data obtained with the meteorological observation points, the number of which has increased in recent years, has been processed, and precise and clear information about the wind in Haymana has been revealed. In recent years, the increasing importance of renewable energy sources, especially solar and wind energy, has led to the continuous development of programs and software to achieve the best results. Necessary data on wind energy were obtained and arranged, and as a result of the studies carried out with these data, an evaluation was made about the wind energy potential of Haymana district.