Serbest nilpotent lie cebirlerinin merkezi test elemanları
Central test elements of free nilpotent lie algebras
  1. Tez No: 768079
  2. Yazar: HATİCE TEZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada serbest nilpotent Lie cebirlerinin özel bir otomorfizm grubu olan merkezi otomorfimlerin test elemanları araştırılmıştır. Bu tez 6 kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda tez ile ilgili bilgi verilmiştir. ikinci kısımda çalışma boyunca kullanacağımız temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü kısımda, cebir ve Lie cebiri ile ilgili önemli tanımlar verilmiştir. Dördüncü kısımda serbest nilpotent Lie cebirinin merkezi otomorfizm grubunun yapısı ile ilgili bilgiler yapılan çalışmalardan derlenip verilmiştir. Beşici kısımda L_(m,n) serbest nilpotent lie cebirinin merkezi test elemanları ile merkezi test kümeleri tanımlanmış ve m=2,3 ve n≤5 için merkezi test kümeleri elde edilmiştir. Son kısımda ise tezde yapılan çalışmaların kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca bundan sonra yapılabilecek çalışmalardan kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the test elements of central automorphisms, which are a special group of automorphisms of free nilpotent Lie algebras, were investigated. This thesis consists of 6 parts. In the first part, information about the thesis is given. In the second part, the basic definitions and theorems that we will use throughout the study are given. In the third part, important definitions about algebra and Lie algebra are given. In the fourth part, information about the structure of the central automorphism group of the free nilpotent Lie algebra has been compiled from the previous studies. In the fifth part, the central test set and the central test elements of the L_(m,n) free nilpotent Lie algebra were defined and the central test sets were obtained for m=2,3 and n≤5. In the last part, a brief evaluation of the studies done in the thesis is made. In addition, the work that can be done in the future is briefly mentioned.