Özel nitelikli kişisel veri olarak sendika üyeliği ve Türkiye'de sendikal ayrımcılık
Trade union membership as a sensitive personal data and anti-union discrimination in Turkey
- Tez No: 768089
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Sendikal örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı, sosyal ve ekonomik menfaatlerin korunarak çalışma barışının temin edilebilmesi için işçiler ile işverenler arasında denge sağlanmasını amaçlar. Ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile güvence altına alınan bu hakkın özünü oluşturan bireysel sendika özgürlüğü çalışma hayatının en önemli konularından birisidir. Bu bağlamda, sosyal ve ekonomik hayatın istikrarı için bu hakkın korunmasına yönelik getirilen yasal güvenceler önem arz eder. Gerek Anayasa, gerekse 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, sendika üyeliğinin korunmasına dair güvenceler sağlamış, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ise sendika üyelik bilgilerini özel nitelikli kişisel veri olarak saymıştır. Teknolojide yaşanan gelişmeler kişisel verilerin toplanmasını ve birbiriyle ilişkilendirilerek kullanılabilmesine imkân vermiş, bu durum kişisel verilerin korunmasına yönelik alanın gelişmesini sağlamıştır. Bu bağlamda işçilerin sendika üyelik bilgilerinin özel nitelikli kişisel veri olarak ayrıca korunması, işçilerin sendikal tercihlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalmalarını önlemek bakımından önemlidir. Çalışmamızda, özel nitelikli kişisel veri olarak sendika üyelik verilerinin tutulması ve aktarılması esnasında 6698 sayılı Kanun kapsamında sorumlulukları bulunan kamu kurumlarının mevcut uygulamaları incelenerek bireysel sendika özgürlüğünün sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of association and the right to collective bargaining aim to balance workers and employers in order to ensure labor peace by protecting social and economic interests. Individual trade union freedom, which constitutes the core of this right guaranteed by national and international regulations, is one of the most important issues in labor life. In this context, legal guarantees for the protection of this right are important for the stability of social and economic life. Both the Constitution and the Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining provides safeguards for the protection of union membership, while Law No. 6698 on the Protection of Personal Data acknowledges union membership information as sensitive data. Advances in technology have enabled personal data to be collected and used by associating them with other data, this situation has enabled the development of the field for the protection of personal data. In this context, protecting the union membership information of the workers as sensitive data is important in terms of preventing the workers from being discriminated against due to their union preferences. Our study deals with issues that need to be considered in order to ensure individual trade union freedom by examining the current practices of public institutions that have responsibilities within the scope of Law No. 6698 in keeping and transferring union membership data as sensitive personal data.