Entelektüel ve kuramsal alanda duygulara dönüş: Mesafe ve kırılganlık üzerine
The emotional turn in the intellectual and theoretical realm: On distance and vulnerability
- Tez No: 768138
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, yaklaşık son otuz yıldır sosyal bilimlerde güçlü bir etkiye sahip olan duygulara dönüş momentini tartışmaya açmayı hedeflemekte ve bu dönüşe getirdiği eleştirileri mesafe ve kırılganlık kavramları etrafında ele almaktadır. Bugün neden duygular üzerine bu kadar düşündüğümüz sorusuyla yola çıkan bu çalışma, ilk olarak duygulara dönüş momentindeki tartışmalara yer vermekte ve bu dönüşün duygusal bedenleri saf ve hakiki bir deneyim alanı olarak gördüğünü tespit etmektedir. Duygusal bedenlere yapılan bu hakikat yatırımının, artan kırılganlığımızla ilgili olduğunu öne süren çalışma, daha sonra düşünce geleneğinde mesafe kavramının izlerini sürerek, aslında duyguların her zaman kırılganlıkla ilgili olduğunu göstermeye çalışmaktadır. Son olarak da, duyguların siyasal ve toplumsal varoluşla olan ilişkiselliğini bir açıklık olarak kavrayan mesafe kavramının bugün ortadan kaybolduğunu ve teorik alandaki duygulara dönüşün siyasal hayatımıza da sirayet ettiğini öne sürerek, kırılganlık söylemlerinin duyguları meşrulaştıran bir işlevle saf ve dokunulmaz siyasi varoluşlar ürettiğini iddia etmektedir. Bu anlamda hem düşünsel alandaki hem de siyasal ve kamusal alanlarımızdaki duygulara yönelik ilgiye eleştirel bir mesafeyle yaklaşan bu çalışma, duyguların iddia edildiği gibi vaatkâr olmayabileceğine ve ortak siyasal varoluşumuzu kısıtlayıcı ve ahlakçı imalarıyla tehlikeye atabileceğine dikkat çekmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the emotional or affective turn, which has had a strong impact in social sciences for the last thirty years, and criticizes this turn through the concepts of distance and vulnerability. By asking why we engage in so much about emotions today, this study firstly includes the discussions within this turn and then, concludes that the turn sees the affective bodies as a pure and genuine field of experience. The study, which suggests that the investment in the affective bodies is related to our increasing vulnerability, then tries to display that emotions have always been related to vulnerability through tracing the concept of distance in the tradition of thought. Finally, by arguing that the concept of distance, which grasps the emotions as an openness in its relationality to political and social existence, has disappeared today and that the turn in the theoretical field has also spread to our political life, the study claims that the discourses about vulnerability produce pure and untouchable political existences with a function that legitimizes emotions. In this sense, this study, which approaches to the interest in emotions both within the intellectual ream and in our political, public realms with a critical distance, tries to draw attention to the fact that emotions may not be as promising as claimed and may endanger our common political existence with their restrictive and moralistic implications.