Enfeksiyöz olmayan üveiti olan bireylerde periodontal durumun ve sitokinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status and cytokins in individuals with NON-infectious uveitis
  1. Tez No: 768139
  2. Yazar: DUYGU DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA HAKKI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Göz Hastalıkları, Dentistry, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Enfeksiyöz olmayan üveit (EOÜ), gözün pigmentli kısmı olan uveanın enflamasyonudur. EOÜ, otoimmün veya immün aracılı hastalıklar olarak tanımlanırken; idiyopatik veya sistemik hastalıklara ikincil olarak da ortaya çıkabilir. Bu çalışmanın amacı, EOÜ'lü hastaları ve sistemik olarak sağlıklı bireyleri klinik periodontal parametreler, dişeti oluğu sıvısı (DOS), tükürük ve serumdaki pro/anti-enflamatuvar sitokinler açısından karşılaştırmaktır. Çalışma, EOÜ'lü 25 hasta ile cinsiyet ve yaş açısından benzer 27 sistemik sağlıklı bireyden oluşturuldu. Klinik parametreler; sondalama cep derinliği (SCD), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama indeksi (SKİ), klinik ataçman kaybı (KAK), vücut kitle indeksi (VKİ), çürük, kayıp, dolgulu diş (DMTF) indeks kayıtları kaydedildi. DOS, tükürük ve serum örneklerinde tümör nekroz faktörü (TNF)-α, interlökin (IL)-1β, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10 ve IL-17 seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. İstatistiksel analizde normal dağılım gösteren veriler için t testi, normal dağılım göstermeyen veriler için Mann Whitney U testi kullanıldı. Çalışmanın bulguları gruplar arasında SCD, KAK, Pİ, Gİ, SKY, VKİ ve DMFT indeksleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı göstermiştir. Kontrol grubunun VKİ'si istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Dişeti oluğu sıvısı ve tükürükte incelenen sitokinler açısından üveit ve kontrol grupları arasında anlamlı fark gözlenmedi. Serum IL-10 konsantrasyonu, sistemik olarak sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, üveit grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Sonuçlar, EOÜ hastalarının serum IL-10 düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre daha düşük olduğunu, DOS ve tükürük arasında anlamlı bir fark olmadığını ve oral durumun EOÜ üzerinde etkisi olmayabileceğini gösterdi. Aktif/inaktif EOÜ ve gingivitis/periodontitis olarak alt bölümlere ayrılan daha yüksek katılımcılar ile periodontal durum ve EOÜ arasındaki ilişkiyi daha iyi netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, EOÜ'nün periodontal tedavi ile uzun süreli takibi de değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Non-infectious uveitis (NIU) is the inflammation of the uvea, which is the pigmented part of the eye. NIU is defined as autoimmune or immune-mediated diseases, while NIU is also be occured as secondary to idiopathic or systemic diseases. The aim of this study is to compare patients with NIU and systemically healthy individuals in terms of clinical periodontal parameters, pro/anti-inflammatory cytokines in gingival crevicular fluid (GCF), saliva and serum. The study was composed of 25 patients with NIU and 27 systemically healthy individuals who were similar in terms of gender and age. Clinical parameters; probing pocket depth (PPD), plaque index (PI), gingival index (GI), probing bleeding index (PBI), clinical attachment loss (CAL), body mass index (BMI), decayed, missing, filled tooth (DMTF) index records were recorded. Tumor necrosis factor (TNF)-α, interleukin (IL)-1β, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10 and IL-17 levels in GCF, saliva and serum samples were analyzed by ELISA method. In statistical analysis, t-test was used for normally distributed data and Mann Whitney U test was used for non-normally distributed data. Findings of the study demonstrated that there was no statistically significant difference between the groups in terms of PPD, CAL, PI, GI, PBI, BMI and DMFT indices. BMI of the control group were statistically significantly higher. No significant difference was observed between uveitis and control groups in terms of cytokines examined in gingival crevicular fluid and saliva. Serum IL-10 concentration was statistically significantly lower in the uveitis group when compared to systemically healthy control group. Results showed that serum IL-10 levels of NIU patients were lower than those of healthy controls while there was no significant difference between GCF and saliva and that oral environment may not have effects on the NIU. Further studies are required to better clarify relationship between periodontal status and NIU with higher participants subdividing as active/inactive NIU and gingivitis/periodontitis. Moreover, long term follow-up of NIU with periodontal treatment would be also evaluated.