Investigation of antibiotic resistance profiles, mecA and blaZ resistance genes of staphylococcus aureus strains isolated from clinical samples at Sammara General Hospital in Iraq
Irak'ta Sammara Genel Hastanesindeki klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus çeşitlerinin antibiyotik direnç profilleri ile mecA ve blaZ direnç genlerinin araştırılması
  1. Tez No: 857690
  2. Yazar: OMAR JAMAL IBRAHIM ALFATOUH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERELLİ TÜFEKÇİ, DOÇ. DR. ASMAA EASA MAHMOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Samarra kentindeki çeşitli klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus'un prevalansını ve antimikrobiyal direnç modellerini araştırmayı amaçlamaktadır. Kasım 2023 ile Nisan 2024 arasında Samarra Genel Hastanesi'nde hem erkek hem de kadın hastalardan 120 klinik örnek (burun sürüntüleri, kulak sürüntüleri, yanık sürüntüleri, yara sürüntüleri ve laringeal sürüntüler) toplandı. Örnekler kanlı agar, çikolata agar ve Bakteriyel izolasyon için Mannitol Salt Agar (MSA). Standart mikrobiyolojik testlerle Staphylococcus aureus olarak tanımlanan izolatlar, disk difüzyon yöntemi kullanılarak sekiz antibiyotiğe karşı antimikrobiyal duyarlılık testine tabi tutuldu. Ek olarak spesifik direnç genlerinin (blaZ ve mecA) ve virülans faktörü genlerinin varlığını tespit etmek için PCR kullanıldı. 120 örneğin 50'sinde (%41,7) öncelikle MSA ve çikolata agarında Staphylococcus aureus gelişimi görüldü. En yüksek enfeksiyon oranı burun sürüntülerinde (%46) görüldü, bunu yara sürüntüleri (%28), yanık sürüntüleri (%18), kulak sürüntüleri (%4) ve laringeal sürüntüler (%4) takip etti. İzolatların oksasilin (%96), ampisilin (%58) ve azitromisine (%56) karşı yüksek direnç gösterdiği dikkat çekicidir. PCR analizi, izolatların %66,6'sında blaZ geninin (beta-laktamaz kodlayan) ve %43,5'inde mecA geninin (metisilin direnci sağlayan) varlığını ortaya çıkardı; bu, çoklu ilaca dirençli Staphylococcus aureus'un (MRSA) önemli bir oranına işaret ediyor. Bu çalışma, özellikle burun sürüntülerinde Staphylococcus aureus'un endişe verici yaygınlığını ve oksasilin, ampisilin ve azitromisin dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı endişe verici direnç oranlarını vurgulamaktadır. blaZ ve mecA genlerinin tespiti, MRSA suşlarının varlığını daha da vurgulamaktadır. Bu bulgular, bölgede artan antibiyotiğe dirençli Staphylococcus aureus tehdidiyle mücadele etmek için daha sıkı enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasını ve alternatif antimikrobiyal stratejilerin benimsenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the prevalence and antimicrobial resistance patterns of Staphylococcus aureus isolated from diverse clinical samples in Samarra, Iraq. 120 clinical samples (nasal swabs, ear swabs, burn swabs, wound swabs, and laryngeal swabs) were collected from both male and female patients at Samarra General Hospital between November 2023 and April 2024. Samples were cultured on blood agar, chocolate agar, and Mannitol Salt Agar (MSA) for bacterial isolation. Isolates identified as Staphylococcus aureus based on standard microbiological tests were subjected to antimicrobial susceptibility testing against eight antibiotics using the disc diffusion method. Additionally, PCR was employed to detect the presence of specific resistance genes (blaZ and mecA) and virulence factor genes. Of the 120 samples, 50 (41.7%) yielded Staphylococcus aureus growth, primarily on MSA and chocolate agar. The highest infection rate was observed in nasal swabs (46%), followed by wound swabs (28%), burn swabs (18%), ear swabs (4%), and laryngeal swabs (4%). Notably, isolates exhibited high resistance to oxacillin (96%), ampicillin (58%), and azithromycin (56%). PCR analysis revealed the presence of blaZ gene (encoding beta-lactamase) in 66.6% of isolates and mecA gene (conferring methicillin resistance) in 43.5%, indicating a significant proportion of multidrug-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). This study highlights a concerning prevalence of Staphylococcus aureus, particularly in nasal swabs, and alarming rates of resistance to commonly used antibiotics, including oxacillin, ampicillin, and azithromycin. The detection of blaZ and mecA genes further emphasizes the presence of MRSA strains. These findings necessitate implementing stricter infection control measures and adopting alternative antimicrobial strategies to combat the growing threat of antibiotic-resistant Staphylococcus aureus in the region.