Amartya Sen'in iktisat anlayışı: Yoksulluk bağlamında bir değerlendirme
Amartya Sen's economics approach: An evaluation in the context of poverty
- Tez No: 768183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amartya Sen'in düşüncesinin temelinde,“yetenekler”kavramı ya da iyi bir yaşamı oluşturan işlevleri yerine getirme kapasitesi yer alır. Yoksulluğun sadece gelirle açıklanamayacağını söyleyen Sen, çoğu durumda geliri ölçme yöntemlerinin, yoksulluğu ortadan kaldıran çeşitli argümanları hesaba katmadığını savunmaktadır. Sen'e göre yoksulluk, gelir düşüklüğünün ötesinde bir şeyi başarma özgürlüklerini sınırlayan yeteneklerden yoksunluk olarak görülmelidir. Farklı toplumlardaki farklı insanların sahip olduğu özgürlükleri karşılaştırmanın ve değerlendirmenin en iyi yolunun, onların“yetenek setini”, başka bir deyişle, belirli grup için mevcut olan maksimum yaşamı gerçekleştiren işlevleri incelemek olduğunu öne sürüyor. Sen, eğitim fırsatlarına, sağlık hizmetlerine, sanitasyona, beslenmeye ve siyasal katılıma erişim özgürlüğünün öneminden bahsederken, yaşamaya değer bir hayat yaşama yeteneğinin normatif alanını çizer.“Homo economicus”'un toplam çıkarını maksimize etmeyi amaçlayan faydacı düşünceye de eleştiriler getiren Amartya Sen'in, insan refahını neyin oluşturduğuna dair arayışı, bu çalışmamızın genel yapısını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the basic of Amartya Sen's thought, the concept of“capability”, or the capacity to fulfill the functions that make up a good life takes part. Stating of poverty cannot be only related to income alone, Sen argues that in most cases, methods of measuring income do not consider various arguments which eliminate poverty. For Sen, poverty should be seen as a lack of talents that limit their freedom to achieve something beyond low income. He argues that the best way to compare and evaluate the freedoms those different people have in different societies, is to examine their“talent sets”, in other words, the maximum functions that perform the life, available to the particular group. While talking about the significance of freedom of access to educational opportunities, health care, sanitation, nutrition, political participation, Sen draws the normative domain of the ability to live a life worth living. The search for what constitutes human prosperity by Amartya Sen, who criticizes the utilitarian thought aiming to maximize the total interest of“homo economicus”, forms the general structure of our study.