Two approaches to poverty: A comparative study on Amartya Sen's theory of capability deprivation and the framework of social exclusion
İki yoksulluk yaklaşımı Amartya Sen's yapabilirlik yoksunluğu teorisi ve toplumsal dışlanma çerçevesinin karşılaştırması
- Tez No: 162801
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki Yoksulluk Yaklaşımı: Amartya Sen 'in Yapabilirlik Yoksunluğu Teorisi ve Toplumsal Dışlanma Çerçevesinin Karşılaştırması Latife Demet Yuncu Yoksulluğa dair bugünkü tartışmalarda etkili olan iki yaklaşım, toplumsal dışlanma ve Amartya Sen tararından geliştirilen yapabilirlik yoksunluğu teorisidir. Bu iki yaklaşım, ekonomik terimlerin yoksulluğu anlamak için yetersiz kalacağı görüşünden hareketle, yoksulluğun politik, sosyal, kültürel ve sembolik boyutlarını vurgulamaktadırlar. Amartya Sen, toplumsal dışlanma yaklaşımının, yapabilirlik yoksunluğu çerçevesi içinde anlaşılabileceğini söylüyor. Buna karşılık bu tez çalışmasının amacı, söz konusu iki yaklaşımda yoksulluğun farklı şekillerde sorunsallaştırıldığına dikkat çekmek ve varsaydıkları farklı normatif zemini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, metodolojik farkların üzerinde durmanın yanısıra, T. H. Marshall' m“vatandaşlık statüsü”kavramı aracılığıyla toplumsal dışlanma yaklaşımının normatif boyutlarını yorumlamaya çalıştım. Bu yorum, hak zeminli bir anlayışın toplumsal dışlanma yaklaşımının zorunlu bir öğesi olduğunu ancak bu zeminin yoksunluk yaklaşımının zorunlu bir öğesi olmayabileceğini ortaya koymaktadır. İki yaklaşım arasındaki bu fark, yoksulluğun politik ve yapısal bir problem olarak ortaya koyulabilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Two Approaches to Poverty: A Comparative Study on Amartya Sen's Theory of Capability Deprivation and the Framework of Social Exclusion by Latife Demet Yuncu All through history, different concepts have been employed to explain poverty. In contemporary debates about poverty, social exclusion and capability deprivation are two influential approaches. Both approaches highlight the multi-dimensional character of poverty, in other words they both underline that the deprivations involved in poverty cannot be sufficiently articulated only in economic terms; political and symbolic, cultural deprivations must be addressed as well. Motivated by Amartya Sen's contention that the social exclusion approach can be accommodated within the capability deprivation approach, the aim of this thesis is to present the different ways in which the two approaches problematize poverty and to reveal the different normative foundations that they implicitly embody. Some of the discrepancies are methodological, which are mainly about the nature and the constitution of the evaluative space in which poverty is assessed. Other discrepancies concern the normative underpinnings of the two theories. An interpretation of the social exclusion approach through T. H Marshall's“citizenship status”reveals that while a rights-based framework is necessarily the ground on which the social exclusion approach rests, this normative dimension is not a necessary component of the capability deprivation approach. This difference, I believe, is significant in establishing poverty as a political issue. IV