İndirektimmünfloresan yöntemi ile çalışılan antinükleerantikor sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evalution of the results of antinuclearantibody working with the indirectimumfluorescent method
  1. Tez No: 768185
  2. Yazar: BAHAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
2018-2021 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarı'na gelen hasta serum örneklerinden ANA (Anti nükleer Antikor) testi istenen 8957 hastanın IIF (İndirekt İmmünfloresan) yöntemi ile çalışılan ANA sonuçları retrospektif olarak iki basamakta incelendi. Birinci basamakta tüm hastalar cinsiyet, yaş, poliklinik ve genel pozitif-negatif sonuçlarına, ikinci basamakta pozitif örnekler kendi arasında patern çeşitliliğine göre; cinsiyet, yaş, poliklinik açısından ayrıntılı olarak incelendi. Çalışmaya alınan 6050'si (%6,54) kadın, 2907'si (%32,46) erkek olmak üzere toplam 8957 hasta serumunun 2919'unda (%33) ANA pozitif, 6038'inin (% 67) ANA sonucu negatif olarak saptandı. En fazla ANA istenen hasta yaş grubu 35-49 yaş aralığında, en fazla ANA istemi ve en sık pozitiflik oranı da kadınlarda görüldü. Polikliniklere göre en fazla ANA istemi 2971 (%33,2) oranı ile İç Hastalıkları polikliniğinden olduğu saptandı. En fazla pozitiflik 1014 (%38,1) oranı ile Romatoloji kliniğinde görüldü. Paternler arasında 1245 (%13,9) oranı ile her iki cinsiyette, tüm yaş gruplarında ve tüm polikliniklerden gelen örneklerde benekli patern ilk sırada yer aldı. Bunu yoğun ince benekli patern, homojen patern ve sentromer patern izledi. Gereksiz ANA testi çalışılması sağlık hizmeti maliyetlerinde artışa sebep olduğu için bu gibi test istemlerinin daha çok klinik açıdan anlamlı bölümler tarafından yapılmasının gerektiği düşünüldü. ANAHTAR KELİMELER: Antinükleer Antikor (ANA), İndirekt immünfloresan Yöntemi (IIF), patern, antikor, Otoimmün Hastalık (OİH).
Özet (Çeviri)
In this study, the ANA results of 8957 patients who were requested to have ANA ( Anti-nuclear Antibody) test from the serum samples of the patients who came to Bolu Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Hospital Microbiology Department Laboratory between 2018-2021 were retrospectively analyzed by IIF ( Indirect Immunofluorescence method) analyzed in two steps. In the first step , all patients were evaluated by gender, age, outpatient clinic and general positive-negative results and in the second step, only positive samples among themselves according to the pattern diversity;were examined in detail in terms of gender, age, and outpatient clinic. A total of 8957 patients, 6050 (67,54%) female and 2907 (32,46%) male, were found to have ANA positive in 2919 (33%) and negative ANA results in 6038 (67%) patients. In general, the patient age group with the highest number of ANA requests was found to be 35-49 ages and the most frequent positivity was seen in women. In general, ıt was determined that the highest number of ANA requests were from the Internal Diseases outpatient clinic with a rate of 2971 (33,2%) compared to outpatient clinics. In the distribution of positivity rates according to clinics, the highest rate of positivity was seen in the Rheumatology clinic with a rate of 1014 (38,1%). Among the patterns, the spotted pattern ranked first with a rate of 1245 (13,9%) in both sexes, all age groups and samples from all outpatient clinics. This was followed by dense fine mottled patterns, homogeneous pattern and the centromere pattern. Unnecessary ANA testing led to increase in healthcare costs and it is thought such these testing procedures should mostly be done by clinically relevant departments. KEYWORDS: Antinuclear Antibody (ANA), Indirect Immunofluorescence Method (IIF), pattern, antibody, Autoimmune Disease (AID),