Türkiye'de 2020 öncesi trafik kazalarının değerlendirilmesi
The evalution of the traffic accidents before 2020 in Turkey
  1. Tez No: 768209
  2. Yazar: CEM BİRVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Trafik kazaları her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetmesine ve 20-50 milyon kişinin yaralanmasına veya sakat kalmasına neden olmaktadır. Trafik kazası yaralanmaları küresel olarak önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada meydana gelen trafik kazalarının sayısal analizi kullanılarak trafik kazasına karışan kişi ve araç sayıları ile hangi bölgelerimizde ve hangi zaman aralığında yoğunluk yaşandığının tespit edilmesi ve trafik kazalarının nedenlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: TÜİK web sitesinin trafik kazası ve araç istatistiki verileri kullanılmıştır. TÜİK veri tabanından, 2016-2020 yılları arasındaki trafik kazaları analiz edildikten sonra tasnif edilmiştir. Veriler temel istatistik yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 2016-2020 yılları arası baz alınarak değerlendirildiğinde, ölümlü ve yaralanmalı kaza sayılarında 2019 ve 2020 yıllarında bir düşüş yaşandığı, motosiklet ile kazaya karışan sürücülerin büyük bir kısmının kaza sonrasında yaşamını kaybettiği, traktör kazalarında yüksek oranla kaza yerinde ölüm oluştuğu, ölümlü kazalarda erkeklerin %55,91' inin sürücü olarak, kadınların %65,08' inin yolcu olarak hayatını kaybettiği, trafik kazası neticesinde Türkiye'nin doğu bölümünde batı illerine göre daha düşük yaralanma ve ölüm oranının yaşandığı, ölüm oranının en yüksek olduğu yaş grubunun 65 yaş ve üzeri, yaralanma oranının en yüksek olduğu yaş grubunun ise 15 – 24 yaş grubu olduğu, ölüm ve yaralanma oranlarının yaz aylarında ve hafta sonlarında pik yaptığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Trafik tedbirlerinin hafta sonu ve yaz aylarında arttırılması, kara yollarının iyileştirilmesi ile veriler dâhilinde daha etkili tedbirler alınması sonucunda trafik kazalarının azalacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Traffic crashes leads to more than 1 million deaths and 20-50 million injuries or disability every year. Traffic accident injuries are globally significant public health problem. In this study, it is aimed to determine the number of people involved in traffic crashes, the number of vehicles, in which regions, in which time interval, and to reveal the reasons of traffic accidents by numerical analysis of traffic accidents that happened. Materials and Methods: In this study, traffic accident and vehicle statistics data of TUIK website were used. Traffic crashes between the years 2016-2020 have been analysed from the TUIK database, and they have been classified. The data in this study were evaluated by using basic statistical methods. Findings: In this study, when evaluated on the basis of the years 2016-2020, it is observed that there was a drop in the number of fatal and injury accidents in 2019 and 2020, that most of the drivers involved in the accident with motorbikes passed away after the accident, that death occurred at the accident site with a high rate in tractor accidents, 55.91% of the men in fatal accidents passed away as drivers, 65.08% of women passed away as passengers, the eastern part of Turkey had a lower injury and death rate compared to western provinces as a result of traffic accidents, and the highest death rate was 65 years and over. It was observed that the age group with the highest injury rate was the 15-24 age groups, and the death or injury rates peaked in summers and at weekends. Results: We are of the opinion that traffic crashes will drop thanks to increasing traffic precautions at weekends and during summer months, by improving motorways and taking more effective measures in the light of the data.