Rekordlar teorisi ve limit özellikleri
Records theory and its limit properties
  1. Tez No: 76820
  2. Yazar: EMİNE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi REKORDLAR TEORİSİ VE LİMİT ÖZELLİKLERİ Emine AKDENİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Ensitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. İsmihan BAYRAMOV 1998, Sayfa:53 Jüri Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV Prof. Dr. Fikri OZTURK Doç. Dr. Ayşen APAYDIN Bu çalışmada, Rekordlar Teorisinin temelini oluşturan teoremleri, Rekordların asimptotik dağılımlarını, Rekordlara bağlı istatistiklerin asimptotik dağılımlarını ve Recordlar için Limit Teoremleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dört Bolüm'den oluşan bu çalışmada, İkinci Bolümde Rekordlar Teorisinde Record zamanı ve Record değerleri hakkında teoremleri ve ispatlarından bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde Rekord (kayıt) zamanlan için Limit Teoremleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü Bölümde Rekord değerlerine dayalı istatistiğin bazı serbest dağılım özellikleri ve Rekord aracılığıyla dağılımların karakterizasyonu araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Rekord (Record, Kayıt) zamanlan ve değerleri, Düzgün dağılım, Üstel Dağılım, Karakteristik Fonksiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RECORDS THEORY AND ITS LIMIT PROPERTIES Emine AKDENİZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV 1998, Page:53 Jury : Prof. Dr.İsmihan BAYRAMOV. ProfrDr: Fikri ÖZTÜRK Assoc. Prof.Dr. Ayşen APAYDIN In this Project general information is given about the theorems based on Records Theory, the asymptotic distributions of Records, asymptotic distributions of statistics depending on records and theorems for records. This study is formed from 4 parts. In the second part; some theorems and their proofs about record times and record values are discussed in the record theory. In the third part; some information is given about limit theorems for record times. In the fourth part, free distribution properties of statistics based on record values and characterization of distributions by record are investigated KEY WORDS : Record times and values, normal distributions, exponential distribution, characteristic function.