Numerical modelling of mitigation of liquefaction – induced uplifts in tunnels
Tünellerde sıvılaşma kaynaklı yükselmelerin azaltılmasının sayısal modellemesi
  1. Tez No: 768212
  2. Yazar: AHMED J S SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Depremler, dünyada pek çok ülkenin karşı karşıya olduğu en tehlikeli doğal afetler olup, depremler insan ve ekonomik kayıplara yol açabilecek birçok sonuç doğurduğundan, beklenen zararları azaltacak önlemlerin alınması gerekmektedir. Zeminde sıvılaşma sorunu, deprem veya herhangi bir kuvvetli hareket meydana geldiğinde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Zeminde sıvılaşma meydana geldiğinde başta tüneller olmak üzere altyapı ve tesisler için birçok felakete yol açar ve tünelin bulunduğu yerden yükselmesine neden olur. Bu araştırma bu konuyu ele almış ve PLAXIS 2D yazılımında bu modellere azaltma teknikleri dahil ederek modeller yaparak ve bu tekniklerin başarılı olup olmadığını bulmak için bu modellerden elde edilen sonuçlar arasında karşılaştırmalar yaparak tünellerdeki yükselmeyi azaltmaya çalışmıştır. Tünelin etrafındaki kumun başka bir kumla değiştirilmesine odaklanan tünelin yükselmesini azaltmak için bu tezdeki azaltma teknikleri, daha yüksek bir nispi yoğunluğa sahiptir veya tünel etrafındaki kumu killi toprak ve çakıllı toprak gibi başka bir toprakla değiştirir. Ve bu çalışma Kocaeli, Kobe ve Northridge depremleri olmak üzere üç farklı deprem altında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes are the most dangerous natural disasters that facing a lot of countries around the world, and the earthquakes result in many consequences that can lead to human and economic losses, so it is necessary to take measures to mitigate the expected damages. The problem of liquefaction in the soil is one of the common problems when earthquake or any strong motion occur. When liquefaction occurs in the soil, it produces many disasters for the infrastructures and facilities especially tunnels, and it leads to uplift the tunnel from its position. This research addressed this issue and tried to mitigate the uplifting in the tunnels, by making models in PLAXIS 2D software by including mitigation techniques in these models and making comparisons between the results from these models to find if these techniques are successful or not. The mitigation techniques in this thesis to mitigate the uplift of the tunnel centered on replacing the sand around the tunnel by another sand has a higher relative density or replacing the sand around the tunnel by another soil such as clay soil and gravel soil. And this study was done under three different earthquakes such as the earthquake of Kocaeli, Kobe and Northridge.