İki farklı dijital indirekt bonding taşıyıcısının braketlerin bağlanma dayanımı ve artık adeziv indeksi üzerine olan etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of TWO different digital indirect bonding trays on adhesive remnant index and bonding strength of the brackets
- Tez No: 768230
- Danışmanlar: PROF. ERCAN CENK DORUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
In-vitro olan bu çalışmamızın amacı, ortodontik endikasyonla çekilmiş olup mine hasarı bulunmayan ve çürüksüz olan premolar dişlere braketlerin transferinde kullanılan iki farklı dijital indirekt bonding taşıyıcının (İBT) braketlerin diş yüzeyine bağlanma dayanımı ve Artık Adeziv Rezin İndeksi (Adesiv Remnant Index) (ARI) değerlerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda kullanılmak üzere, mine hasarı bulunmayan toplam 52 adet diş seçilmiş ve bu dişler 26 adetlik iki gruba bölünmüştür. (n=26) Dişlere braketlerin transfer edilmesinde ve braketlenmesinde 3 boyutlu yazıcı ile üretilen taşıyıcılar kullanılmıştır. Bu taşıyıcılar: 1.grup, Formlabs firmasının“Dijital indirekt bonding kaşıkları”2.grup, Asiga firmasının“Dijital indirekt bonding jigleri”dir. Taşıyıcıların uzaklaştırılmasından sonra bu dişler sırasıyla 1- Termal siklus işlemine tabi tutulmuş, 2- Bağlanma dayanımı için sıyırma testine (SBS) tabi tutulmuş, 3- ARI skorlaması yapılarak diş yüzeyinde kalan artık adeziv rezin miktarı değerlendirilmiştir. Bağlanma dayanımı ölçümlerinde Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma Laboratuvarında bulunan İnstron Test Cihazı (Lloyd LF Plus; Ametek Inc, Leichester, İngiltere); ARI skorlamasında, Nikon SM2800 Cihazı (Nikon Corporation Tokyo, Japonya) kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilmiş, istatistiksel değerlendirme sonrasında iki grupta da ortalama bağlanma dayanımları klinik uygulamalar için gerekli olan minimum ortalama bağlanma değerlerinden yüksek bulunmuştur. Braketlerin kopma noktası daha çok adeziv rezin içerisinde veya braket – adeziv rezin ara yüzeyinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to examine two different digital indirect bonding vessels (IBT) by using them to transfer brackets to premolar teeth that were extracted with an orthodontic indication and are caries-free, and to compare their Adhesive Remnant Index (ARI) values. A total of 52 teeth without enamel damage were selected to be used in our study and these teeth were divided in two groups. (n=26) Trays which were manufactured by 3D printers were used for the transfer and bonding of the brackets to the teeth. These trays are: For the 1st group“Digital indirect bonding trays”of Formlabs company For the 2nd group“Digital indirect bonding jigs”of Asiga company. After removal of the trays, these teeth were 1- Subjected to thermal cycle process, 2- Subjected to the Shear bond strenght test (SBS) to evaluate bonding strenght 3- ARI scoring was applied to evaluate the amount of residual adhesive resin remaining on the tooth surfaces. For bonding strenght measurements, Instron Test Device (Lloyd LF Plus; Ametek Inc, Leichester, England) in Cumhuriyet University Faculty of Dentistry Research Laboratory; for ARI scoring, Nikon SM2800 Device (Nikon Corporation Tokyo, Japan) was used. Obtained data were evaluated statistically, and the average bonding strengths of both groups were found to be higher than the minimum average bonding values required for clinical applications. The failure site of the brackets are mostly inside the adhesive resin or bracket-adhesive resin interface.