Hemen hemen yakınsaklık için tutarlılık teoremleri
Consistency theorems for almost convergence
  1. Tez No: 768228
  2. Yazar: NAİME GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DAĞADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak bazı sınırlı dizilerin limitini içeren bir toplama metodunun tanımı verildi ve bu metot için dizilerin hemen hemen yakınsaklığı incelendi. Ayrıca kuvvetli regüler bir matris ile hemen hemen yakınsak her dizinin toplanabilirliği gösterildi. Bununla birlikte herhangi bir matrisin hemen hemen regüler ve hemen hemen konservatif olması çalışıldı. Ayrıca hemen hemen yakınsaklık özellikleri kullanılarak tutarlılık teoremleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a summability method is defined which include the limits of some bounded sequences, and almost convergence of summable sequences is examined with this method. Also, it is shown that a strong regular matrix sums all almost convergent sequences. Additionally, it is studied that any matrix is almost reguler and almost conservative. Finally, consistency theorems are given using almost convergence properties.