Isırgan otu (Urtica dioica L.), papatya (Matricaria chamomilla L.) ve hayıt meyvesi (Vitex agnus-castus L.) ekstraktlarının normal koşullarda ve asidoz koşullarında rumen mikrobiyal fermentasyonuna in vitro etkileri
Effects of stinging nettle (Urtica dioica L.), chamomile (Matricaria chamomilla L.) and chasteberry (Vitex agnus-castus L.) extracts on in vitro rumen microbial fermentation in normal conditions and acidosis
  1. Tez No: 351450
  2. Yazar: AHU DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKSİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada ısırgan otu, papatya ve hayıt meyvesi ekstraktlarının normal koşullarda ve asidoz koşullarında rumen mikrobiyal fermentasyonuna in vitro etkilerinin monensin ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yarı-sürekli kapalı bir inkübasyon metodu olan Rumen Simülasyon Tekniği (Rumen Simulation Technique-Rusitec) ile yapılmıştır. Çalışmada, gerçek hacimleri 0,75 l olan on adet fermenter eş zamanlı olarak kullanılmıştır. Fermenterlerde inokulum olarak kullanılacak rumen içeriği, mezbahaneye sevk edilmiş yaklaşık 500 kg canlı ağırlığındaki 2 yaşında Holstein ırkı sağlıklı bir besi boğadan elde edilmiştir. Toplamda 21 gün süren araştırmanın ilk 7 günü (1.-7. günler) adaptasyon fazı olup bu fazda rumen mikroorganizmalarının in vitro şartlara alışması sağlanmıştır. İkinci 7 günlük aşamada (8-14. günler) ise bitki ekstraktlarının normal koşullardaki etkilerini araştırmak amacıyla Rusitec sistemin 10 fermenteri 5 gruba ayrılmıştır. İlk grubu oluşturan iki fermenter negatif kontrol grubu olup herhangi bir madde ilavesi yapılmamış, ikinci grup fermenterlere 500 mg/gün ısırgan otu ekstraktı, üçüncü grup fermenterlere 500 mg/gün papatya ekstraktı ve dördüncü gruptaki fermenterlere 500 mg/gün hayıt meyvesi ekstraktı eklenmiştir. Beşinci grup ise pozitif kontrol olarak kabul edilip fermenterlerine günde 5 mg monensin ilavesi yapılmıştır. Katkı maddelerinin normal koşullardaki etkilerinin incelendiği süre boyunca her bir fermenterde günlük olarak, kaba yemin konsantre yeme oranı 80:20 olacak şekilde 12,8 gram arpa samanı ve 3,2 gram konsantre yemden oluşan bir deneme yemi karışımı inkübe edilmiş ve peristaltik pompalar ile fermenterlere günlük yaklaşık 0,75 l suni tükürük solüsyonu iletilmiştir. Araştırmanın üçüncü 7 günlük aşamasında (15.-21. günler) ise yem keselerindeki kaba yemin konsantre yeme oranı 20:80 olarak değiştirilerek ve suni tükürük solüsyonu içerisindeki tamponlayıcı bileşiklerin miktarı azaltılarak Rusitec fermenterlerinde asidoz koşulları oluşturulmuştur. Etkileri incelenecek maddeler fermenterlere aynı miktarlarda ilave edilerek asidoz koşullarındaki etkinlikleri araştırılmıştır. Araştırmanın deneme fazları boyunca her gün ruminal pH, protozoon ve toplam bakteri sayıları belirlenmiş, uçucu yağ asitleri (UYA), laktik asit, amonyak azotu (NH3-N) ve yem kuru maddesi sindirilebilirliği (KMS) analizleri için numuneler toplanıp saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of stinging nettle, chamomile and chasteberry extracts compared with monensin on in vitro rumen microbial fermentation in normal conditions and acidosis. The study was carried out with Rumen Simulation Technique (Rusitec), a semicontinuous closed incubation method. Ten incubation vessels with a nominal volume of 0,75 l were simultaneously used in the experiment. The inoculum was obtained from a freshly slaughtered two years old healthy Holstein bull with 500 kg mean body weight at a commercial slaughter facility. The experiment lasted 21 days and the first 7 days (from 1 to 7 days) of the study was considered as the adaptation phase for microorganisms to get used to in vitro conditions. In the second 7-days (from 8 to 14 days), 10 fermentation vessels of Rusitec system were divided into 5 groups in order to investigate the effects of plant extracts in normal conditions. First two vessels received no additives (negative control), second group of vessels received 500 mg/day stinging nettle extract, third group of vessels received 500 mg/day chamomile extract and forth group of vessels received 500 mg/day chasteberry extract. Fifth group which was considered as positive control received 5 mg monensin daily. Each fermentation vessel was incubated daily with experimental diet consisting of a mixture of 12.8 g of barley straw and 3.2 g of commercial concentrate to reach the 80:20 forage to concentrate ratio and fermentation vessels received a continuous infusion of an artificial saliva solution at a rate of approximately 0,75 l/day with peristaltic pumps during normal conditions of study. In the third phase of a 7-days period (from 15 to 21 days), acidosis was established in Rusitec fermenters by changing the forage to concentrate ratio to 20:80 and reducing the amount of buffering compounds in artificial saliva solution. The same amount of substances added to the vessels to investigate their effects in acidosis. Ruminal pH, protozoa and total bacteria numbers were determined and samples were collected and kept for the analysis of volatile fatty acids (VFA), lactic acid, ammonia nitrogen (NH3-N) and dry matter digestibility (DMD) daily during the experimental periods.