Spray karanfilinin (Dianthus caryophyllus l. cv.) doku kültürü ile çoğaltılması
In vitro propagation of spray carnation (Diantus caryophyllus l. cv.)
- Tez No: 76823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SPRAY KARANFİLİNİN ( Dianthus caryophyllus L. ev.) DOKU KÜLTÜRÜ İLE ÇOĞALTILMASI Nalan ŞENTURAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. M.Cihat TOKER 1998, Sayfa: 35 Jüri : Prof. Dr. Suna BOZCUK Doç.Dr. M.Cihat TOKER Doç.Dr. Işıl ÖNCEL Spray - karanfil {Dianthus caryophyllus L. ev.)' den alınan gövde, yaprak, petal ve meristem parçalarından (eksplant) doku kültürü yolu ile yeni bitkicikler üretmek amaçlandı. Bunun için Murashige ve Skoog (MS) ortamı ve ayrıca bu ortama çeşitli konsantrasyonlarda oksin ve sitokinin ilave edilerek hazırlanan değişik ortamlar kullanıldı. Hemen hemen bütün denemelerde, doku kültürünün ilk aşaması olan kallus üretimi başarıldı. Denemelerin bir kısmında kallustan adventif kok oluşumu, bir kısmından da kallustan gövde oluşumu sağlandı. ANAHTAR KELİMELER : Spray karanfil, Dianthus caryophyllus L. ev., kültür ortamı, sitokinin, oksin.
Özet (Çeviri)
U ABSTRACTS Master Thesis IN VITRO PROPAGATION OF SPRAY CARNATION (Dianthus caryophyllus L. cv ). Nalan ŞENTURAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc.Prof.Dr. M. Cihat Toker 1998, Page : 35 Jury : Prof.Dr. Suna BOZCUK AssocProf.Pr, M,Cibat TOKER Assoc.Prof.Dr.Işü ÖNCEL The aim of this research was in vitro propagation of spray-carnation (Dianthus caryophyllus L. cv.) by shoots, leaves, petals and meristem explants. These explants were cultured on Murashige and Skoog (MS) media and also on modified MS media, containing auxin and cytokinin at various concentrations. Callus tissues were obtained from all kinds of explants at the first steps of the tissue culture experiments. From the experiments outlined it was found that some of these callus produced adventitious roots while some others produced adventitious shoots. KEY WORDS: Spray - carnation, Dianthus caryophyllus L. cv.,tissue culture, culture media, auxin, cytokinin.