Wireless and passive multi-sensor platform using a single antenna
Tek anten kullanan kablosuz ve pasif çoklu sensör platformu
  1. Tez No: 768244
  2. Yazar: MUHAMMAD JUNAID AKHTAR
  3. Danışmanlar: Assist. prof. Dr. LEVENT BEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yakın alan rezonans endüktif kuplaj (NRIC), implante tıbbi cihaz (IMD) ile en eski ve baskın kablosuz iletişim yöntemlerinden biridir. Bu yaklaşımda, bir sensörle birleştirilmiş bir indüktör, bir LC rezonatörü oluşturur. Sensörün çıkışındaki herhangi bir değişiklik, kapasitansında bir değişiklik olarak yansıtılır ve bu da bu LC rezonatörünün rezonans frekansında bir kaymaya yol açar. Bu rezonans frekansındaki kayma, implante edilen cihazın yakın alanındaki bir harici okuyucu antenin çıkış empedansı/yansıma katsayısı ölçülerek kablosuz olarak izlenebilir. Mevcut cihazların çoğunda, aynı anda birden fazla sensörden gelen veriler gereklidir. Bu çalışmada, bir antenden çeşitli parametreleri aynı anda algılamak için basit bir konfigürasyon öneriyoruz. İndüktöre farklı yerlere dokunarak iki alt indüktör elde ederiz. İki LC döngüsü elde etmek için iki kapasitif sensörü alt indüktörlere bağlarız. Bu tezin kapsamı, potansiyel IMD uygulamalarında uygulanabilirliğini göstermek için simülasyonlar yoluyla böyle bir antenin tasarımı, üretimi ve aynı anda iki sensörle karakterizasyonudur.
Özet (Çeviri)
Near field resonant inductive coupling (NRIC) is one of the oldest and predominant wireless communication methods with an implanted medical device (IMD). In this approach, an inductor coupled with a sensor makes an LC resonator. Any change in the sensor's output is reflected as a change in its capacitance, which in turn leads to a shift in this LC resonator's resonance frequency. Shift in this resonance frequency can be tracked wirelessly by measuring the output impedance/reflection coefficient of an external reader antenna in the near field of the implanted device. In most current devices, data from multiple sensors is required simultaneously. In this work, we propose a simple configuration to simultaneously sense various parameters from one antenna. By tapping the inductor at different locations, we get two sub-inductors. We connect two capacitive sensors with the sub-inductors to get two LC loops. The scope of this thesis is the design of such an antenna through simulations, its fabrication, and characterization with two sensors simultaneously to demonstrate its feasibility in potential IMD applications.