HIV ile yaşayan bireylerde integraz inhibitörü kullanımı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının kilo artışına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of use of integrase inhibitors and healthy lifestyle behaviors on weight gain in people living with HIV
- Tez No: 768263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ALTUNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Çalışmamızda integraz inhibitörü içeren ART rejimi kullanmakta olan HIV ile yaşayan bireylerin kilo değişimine etki eden faktörleri belirlemek ve bireylerin sağlıklı yaşam biçimi sürdürmeleri ve fiziksel aktivite düzeyleri ile arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca kilo değişiminin antropometrik ölçümlere, laboratuvar bulgularına, yağ ve kas doku dağılımı üzerindeki etkilerini belirlenmiş ve kardiyometabolik risk skorlarına etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde takipli olan 18-60 yaş arası tedavi başından beri integraz inhibitörü içeren bir tedavi rejimi kullanmakta olan HIV ile yaşayan 53 erkek gönüllü dahil edilmiştir. Veriler SPSS 24.0 paket programı değerlendirilmiş, anlamlılık düzeyi için p değerinin 0,05'ten küçük olması kabul edilmiştir. İki ölçüm tipi değişkenin karşılaştırılmasında normal dağılım olması halinde Pearson korelasyon, olmaması halinde Spearman korelasyon testleri kullanılmış >0,7 güçlü, 0,3-0,7 orta,
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of our study is to determine the factors affecting the weight change of people living with HIV who are using an ART regimen containing an integrase inhibitor, and to determine the relationship between individuals maintaining a healthy lifestyle and physical activity levels. In addition, the effects of weight change on anthropometric measurements, laboratory findings, fat and muscle tissue distribution were determined and its effects on cardiometabolic risk scores were evaluated. Methods: Our study included 53 male volunteers living with HIV, aged 18-60 years, who were followed up in our clinic, and were using an integrase inhibitor-containing treatment regimen since the beginning of treatment. The data were evaluated using the SPSS 24.0 package program, and p value less than 0.05 was accepted for the level of significance. In the comparison of two measurement type variables, Pearson correlation was used in case of normal distribution, Spearman correlation tests were used in case of absence >0.7 strong, 0.3-0.7 moderate,